more_horiz
Wiadomości

Ekstremalne warunki w Tatrach. Ostry mróz, prawie 2 metry śniegu, lawiny schodzą samoczynnie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 09:50
W niedzielę rano na Kasprowym Wierchu w Tatrach było już 180 cm śniegu, a temperatura na szczycie spadła do -14 st. C. W Zakopanem leżą 82 cm białego puchu. W Tatrach nadal jest bardzo poważne zagrożenie lawinowe.
W Tatrach wciąż obowiązuje czwarty (wysoki) stopień zagrożenia lawinowego
W Tatrach wciąż obowiązuje czwarty (wysoki) stopień zagrożenia lawinowegoFoto: PAP/Grzegorz Momot

Z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego czwartego stopnia cały obszar Tatr do odwołania jest zamknięty dla ruchu turystycznego i narciarskiego. Lawiny schodzą samoczynnie. Dużych rozmiarów lawiny zeszły w sobotę m.in. do Morskiego Oka.

Ekstremalne warunki w górach

W niedzielę rano w Zakopanem ustały opady śniegu, w ciągu dnia mają już być niewielkie. Poniedziałek zapowiada się słonecznie.

Ekstremalnie trudne warunki turystyczne panują również w paśmie Gorców. Dojście na Turbacz z Obidowej tzw. Szlakiem Olimpijczyków było w niedzielę rano niemożliwe z powodu kilkumetrowych zasp. Na trasę wyjechał ratrak.

Ratownicy GOPR poprzedniej nocy udzielili pomocy siedmioosobowej grupie turystów, którzy podczas zamieci śnieżnej utknęli na niebieskim szlaku z Koninek na Turbacz. Działania zakończono o godz. 6 nad ranem.

Pod śniegiem zawalił się dom

Intensywne opady śniegu, wiążą się nie tylko z trudnymi warunkami turystycznymi w górach, ale także z zagrożeniem w życiu codziennym i koniecznością interwencji służb ratowniczych. W nocy z soboty na niedzielę w miejscowości Rdzawka w powiecie nowotarskim (woj. małopolskie), pod naporem śniegu zalegającego na dachu zawalił się stary drewniany dom - poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej st. asp. Hubert Ciepły. Na szczęście pięcioosobowa rodzina zdołała się ewakuować. Nikt nie został poszkodowany.

W związku z intensywnymi opadami śniegu małopolscy strażacy w ciągu minionej doby odnotowali 74 interwencje, najwięcej w powiatach: nowotarskim, krakowskim i nowosądeckim. Interwencje dotyczyły głównie usuwania powalonych drzew i gałęzi oraz nisko wiszących przewodów elektrycznych. W Zakopanem pod naporem śniegu zawalił się blaszany garaż.

Czytaj również:

Sytuacja na drogach

Jak informują służby, sytuacja związana z bezpieczeństwem na drogach po intensywnych opadach śniegu w woj. małopolskim także zaczyna się stabilizować. - Na części dróg wojewódzkich w Małopolsce utrzymuje się błoto pośniegowe - przekazała dyżurna Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Mimo kolejnych opadów śniegu w sobotę wszystkie drogi w regionie są przejezdne.

Jak podał Zarząd Dróg Wojewódzkich, na drogach pracuje większość piaskarek, które mają zapobiec ewentualnym zatorom. - Sytuacja jest opanowana - powiedziała dyżurna ZDW.

Utrudnień nie ma już także na drogach krajowych. - Wszystkie są całkowicie przejezdne, nawierzchnie mamy czarne, mokre - przekazał dyżurny krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

››› WIĘCEJ INFORMACJI O SYTUACJI NA DROGACH NA STRONIE POLSKIEGO RADIA KIEROWCÓW ‹‹‹

Śnieg zaczął intensywnie padać w regionie w piątek po południu. Na głównych i lokalnych drogach w regionie zrobiło się biało. Straż odnotowała 31 interwencji drogowych, z czego 14 miało miejsce w Krakowie. Służby interweniowały też 33 razy w związku z usuwaniem gałęzi, powalonych drzew i nisko wiszących przewodów. W Krakowie strażacy wyjeżdżali z tego powodu do akcji 9 razy, w Zakopanem 4.

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także