more_horiz
Wiadomości

Tatry zamknięte dla turystów. W całych polskich górach ekstremalnie trudne warunki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 21:25
Na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, z powodu bardzo trudnej sytuacji pogodowej oraz wysokiego zagrożenia lawinowego został zamknięty cały obszar Tatr po polskiej stronie. W Tatrach obowiązuje czwarty - wysoki - stopień zagrożenia lawinowego i cały czas przybywa śniegu.
W Tatrach obowiązuje czwarty - bardzo wysoki - stopień zagrożenia lawinowego. Nz ratownicy TOPR podczas akcji ratunkowej. Turysta został porwany przez lawinę. Ratownicy wydobyli go spod 80 cm śniegu
W Tatrach obowiązuje czwarty - bardzo wysoki - stopień zagrożenia lawinowego. N/z ratownicy TOPR podczas akcji ratunkowej. Turysta został porwany przez lawinę. Ratownicy wydobyli go spod 80 cm śnieguFoto: TOPR / facebook.com/1909.topr

W niedzielę nad Polską będzie rozbudowywał się wyż znad Francji. Jak powiedziała PAP Agnieszka Prasek z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB, do Polski napływać będzie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w niedzielę Polska będzie w zasięgu wyżu znad Francji, za sprawą którego do kraju napływać będzie chłodne powietrze arktyczne. Południowo-wschodnia część kraju jeszcze znajdować się będzie pod wpływem odchodzącego niżu.

Na Kasprowym Wierchu w sobotę rano leżało już 155 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich niemal półtora metra. W górach wieje silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 100 km/h. Panuje zamieć. W Zakopanem leży 72 cm białego puchu. Według zapowiedzi synoptyków w ciągu najbliższej doby w Tatrach nastąpi dalszy wzrost pokrywy śnieżnej i nadal będzie wiał silny wiatr. Na szczytach temperatura może spaść do -19 st. C.

Tatry zamknięte dla turystów

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że na wniosek TOPR podjęto decyzję o zamknięciu dla turystów całego obszaru Tatr po polskiej stronie.

W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Jest duże niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin. Jak informują ratownicy TOPR, opady śniegu połączone z silnym wiatrem dodatkowo pogorszyły sytuację lawinową.

"Apelujemy o rozsądny wybór aktywności górskiej i nie wychodzenie wyżej, niż do dostępnych obecnie schronisk z zachowaniem wszelkiej ostrożności!" - brzmi komunikat TOPR.

TPN zamknął szlaki turystyczne i narciarskie

- Apelujemy o powstrzymanie się od górskich wycieczek - mówi ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Piotr Konopka. - W zasadzie nie należy chodzić w tej chwili w ogóle w góry i [należy] trzymać się nie tylko daleko od zboczy, ale należy liczyć się z lawinami, które mogą schodzić na dno dolin - wyjaśnił Piotr Konopka.

Z uwagi na wysokie zagrożenie lawinowe Tatrzański Park Narodowy zdecydował o zamknięciu do odwołania dwóch szlaków narciarskich w rejonie Doliny Goryczkowej: przez Żleb Marcinowskich z Polany Kondratowej do Doliny Goryczkowej oraz tzw. Górne Padaki od dolnego łącznika do wylotu Doliny Świńskiej.

Wcześniej zostały zamknięte dla ruchu turystycznego także szlaki do Morskiego Oka i do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki.

Posłuchaj
00:25 Konopka IAR.mp3 Apelujemy o powstrzymanie się od górskich wycieczek - mówi ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Piotr Konopka (IAR)

Intensywne opady śniegu. Problemy na Zakopiance

W związku z intensywnymi opadami śniegu samochody ciężarowe zablokowały w sobotę rano przejazd odcinkiem Zakopianki w okolicach Klikuszowej i Rdzawki. Utworzyły się wielokilometrowe zatory - informuje GDDKiA.

Problemy występują na wszystkich drogach na Podhalu oraz lokalnie także Sądecczyźnie. Najgorsza sytuacja jest na odcinku drogi krajowej nr 47 czyli popularnej Zakopianki pomiędzy Nowym Targiem a Chabówką. Tam tiry nie radzą sobie na podjazdach na śliskiej nawierzchni. Tiry blokowały także przejazd drogą wojewódzką nr 969 w okolicy Przełęczy Snozka.

Niektóre lokalne drogi są nieprzejezdne. Rano zamknięta została droga przez Stare Bystre. Sznur aut stoi także na drodze przez Białkę Tatrzańską i Bukowinę.

Małopolscy strażacy odnotowali w ciągu minionej doby łącznie 59 zdarzeń związanych z usuwaniem gałęzi i powalonych drzew pod naporem śniegu drzew i obciążonych przewodów elektrycznych i telefonicznych – poinformowała rzecznik małopolskiej PSP st. asp. Hubert Ciepły.

Karkonosze: silny wiatr i zagrożenie lawinowe

Nie lepiej jest w Karkonoszach, w których panują bardzo trudne warunki atmosferyczne. W górnych partiach gór wieje bardzo silny wiatr, który potęguje uczucie chłodu. W sobotę temperatura w Karkonoszach spadła do -8 stopni Celsjusza, ale bardzo silny wiatr, w porywach osiągający 90 km/h, powoduje, że odczuwalna jest dużo niższa. W ciągu ostatniej doby na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy, odnotowano porywy wiatru osiągające prędkość ponad 165 km/h.

W sobotę prognozowane są w górach dalsze opady śniegu. Rano widzialność ogranicza mgła. - Powyżej 1000 m n.p.m. miejscami zalega warstwa lodu, na niej od 60 do 120 cm świeżego i przewianego śniegu - szlaki są nieprzetarte, wymagające uciążliwego torowania - ostrzegają ratownicy karkonoskiej grupy GOPR.

Turyści, którzy zdecydują się na wyjście w góry powinni sprawdzić dostępność schronisk i szlaków w odwiedzanym rejonie. W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ze względu na trudne warunki zimowe oraz zagrożenie lawinowe, zamkniętych jest dla ruchu turystycznego szereg szlaków. Ich listę można znaleźć na stornach Karkonoskiego Parku Narodowego.

"Ekstremalnie trudne" warunki w Beskidach

Intensywne opady śniegu i silny wiatr sprawiły, że wędrówka w Beskidach jest niebezpieczna. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Ratownicy GOPR i gestorzy schronisk zaapelowali w sobotę, by turyści nie igrali z bezpieczeństwem i zrezygnowali z wędrówek.

- Dzisiaj nie należy planować wycieczki w góry. Warunki są ekstremalnie trudne. Przejście przez halę wiąże się z brodzeniem w śniegu po pas. Wiatr wieje coraz mocniej. U nas widoczność żadna. Temperatura -9 st. - podali w sobotę rano gestorzy schroniska PTTK na Hali Rysianki.

Beskidzcy goprowcy podali, że w górach pada obficie śnieg i wieje silny wiatr, który w porywach osiąga 100 km na godz. Widoczność jest poważnie ograniczona, nawet do 30-50. W sobotę rano temperatury wynosiły od -2 st. C w Szczyrku do -9 na Markowych Szczawinach i -11 na Hali Miziowej.

GOPR Beskidy: należy powstrzymać się od wypraw górskich

"Apelujemy o zaniechanie wędrówek górskich z powodu ekstremalne trudnych warunków atmosferycznych. Pokrywa śniegu wynosi ponad 100 cm i ciągle wzrasta, a lokalnie zaspy sięgają 2 m. Szlaki są całkowicie zasypane, a dotarcie do osób potrzebujących pomocy - bardzo trudne" - zakomunikował w sobotę GOPR w Beskidach.

Jak podali ratownicy, w piątek przeprowadzili cztery wielogodzinne wyprawy ratunkowe: w rejonie Pilska, Wielkiej Raczy, Magurki Radziechowskiej oraz Stożka. "Akcje trwały do godzin porannych, ale na szczęście wszyscy są już bezpieczni" - podali ratownicy przestrzegając przed wyjściem w góry.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jest ono znaczne. Występuje w miejscach, gdzie wiatr, głównie z kierunku zachodniego, odłożył i uformował deski śnieżne o znacznej grubości. Dotyczy to żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu. Ze względu na zmienne kierunki wiatru zagrożenia należy się spodziewać też w rejonie ruin starego schroniska po południowej stronie masywu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy niewielkim obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Lawiny, nawet bardzo duże, mogą też zejść samoistnie.

Zamknięte szlaki w Beskidach

Zamknięty do odwołania jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików, który służy tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Niebezpiecznie jest także w rejonie Pilska. Tam możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin w stromych, wklęsłych formacjach terenowych w kopule szczytowej masywu. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Wybierając się w góry zawsze należy do tego dobrze się przygotować. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież, odpowiednie obuwie i przynajmniej raczki lub raki. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek".

W Beskidach funkcjonują ośrodki narciarskie. Warunki na trasach są dobre. W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Prognoza pogody na weekend. W górach dalej będzie padał śnieg

W weekend wystąpią słabe opady śniegu głównie na południu i południowym wschodzie kraju. Osłabnie także wiatr.

Emilia Szewczak z biura prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej powiedziała, że w sobotę prognozowane są większe przejaśnienia, ale będzie chłodniej. - Słabe i przelotne opady śniegu pojawią się w górach i grubość pokrywy śnieżnej może wzrosnąć o około osiem centymetrów. Na pozostałym obszarze Polski już więcej słońca. Temperatura wyniesie od -6 st. C w Zakopanem, do 3 st. C w województwie zachodniopomorskim - mówiła.

Wiatr na ogół będzie słaby i umiarkowany, jedynie nad morzem i na południu okresami dość silny, osiągający prędkość do 65 kilometrów na godzinę. W górach porywy mogą zbliżać się do 90 kilometrów na godzinę. Na południu Małopolski i Śląska wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne.

Mroźna noc z soboty na niedzielę

Emilia Szewczak powiedziała, że noc z soboty na niedzielę będzie mroźna, spodziewane jest także oblodzenie. - Temperatura minimalna wyniesie od -10 st. C w rejonach podgórskich Tatr, przez -8 na Warmii i Mazurach oraz Ziemi Łódzkiej. Najcieplej będzie w Gdańsku: -1 st. C. W wielu miejscach mogą pojawiać się jeszcze słabe i przelotne opady śniegu, które miejscami będą zamarzać, więc dodatkowo występuje zagrożenie w postaci oblodzenia mokrych nawierzchni dróg i chodników - dodała Emilia Szewczak.

W niedzielę temperatura maksymalna wyniesie od -7 st. C na Podhalu do 1 stopnia nad morzem. Śnieg poprószy tylko na południowym wschodzie. Początek przyszłego tygodnia będzie bardzo mroźny. W nocy z niedzieli na poniedziałek na południu temperatura może spaść nawet do -17 stopni.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także