Ustawa o Sądzie Najwyższym znów w Sejmie. Posłowie zdecydują o poprawkach Senatu
Trwa posiedzenie Sejmu. Posłowie będą m.in. kontynuują prace nad poselskim projektem nowelizacji ustaw dotyczących samorządu gminnego, powiatowego i samorządu województwa. Wprowadza on przepisy, zgodnie z którymi rada gminy będzie zobligowana do utworzenia rady seniorów. W środę rozpocznie się także posiedzenie Senatu.
2023-02-08, 09:00
Transmisja posiedzenia Sejmu:
W Sejmie odbędzie się także pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Chodzi w nim między innymi o dostosowanie naszego prawa do przepisów Unii Europejskiej.
Nowelizacja ustawy o SN znów w Sejmie
Posłowie mają też głosować nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma ona odblokować dla naszego kraju unijne środki wypłacane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Nowelizacja przewiduje, że sprawy dyscyplinarne sędziów byłyby rozpatrywane przez Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak dotąd - przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej.
Senatorowie zaproponowali, aby sprawy dyscyplinarne sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych rozpatrywała Izba Karna Sądu Najwyższego. Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała te poprawki.
Izba ma też głosować nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Liberalizuje on między innymi procedury budowania nowych instalacji wiatrowych. Chodzi o tzw. zasadę 10H, określającą minimalność odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań. Instalacje wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od zabudowań. Limit ten nie dotyczy budynków gospodarczych i rolniczych.
REKLAMA
Posłuchaj
W drugim dniu posiedzenia Sejmu posłowie będą kontynuować prace nad poselskim projektem nowelizacji ustaw dotyczących samorządu gminnego, powiatowego i samorządu województwa. Izba przeprowadzi też głosowania, m.in ws. ustawy o SN. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR) 0:55
Dodaj do playlisty
W środę także posiedzenie Senatu
Na posiedzeniu Senat zajmie się między innymi ustawą, która wprowadza mechanizm mający ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców. Wsparcie obejmie gospodarstwa domowe i odbiorców wrażliwych, takich jak szkoły czy szpitale.
Ustawa zakłada, że od 1 lutego do końca tego roku maksymalna cena ciepła nie może być wyższa niż 140 procent ceny dostawy ciepła stosowanej w danym systemie ciepłowniczym 30 września 2022 roku. Ustawa przewiduje, że jeżeli w danym systemie ciepłowniczym nastąpi wzrost cen netto za dostawy ciepła większy niż 40 procent w stosunku do cen obowiązujących 30 września ubiegłego roku, to przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie.
Na tym posiedzeniu senatorowie rozpatrzą również nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Rządowe przepisy wiążą wysokość emerytury podstawowej z KRUS z wysokością najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS. Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i ustawą o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi.
Czytaj również:
- Prace nad nowelizacją ustawy o SN. Sejmowa komisja zaopiniuje poprawki
- "To próba budowania tworu, który nie istnieje". Lubnauer o wynikach najnowszego sondażu dot. Tak! Dla Polski
Posłuchaj
Sejm zdecyduje dziś, czy zaakceptuje poprawki Senatu do ustawy, która ma odblokować środki z KPO. Wcześniej komisja sejmowa negatywnie zaopiniowała zmiany proponowane przez senatorów. Relacja Karola Surówki (IAR) 0:59
Dodaj do playlisty
Posłuchaj
Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senat zajmie się między innymi ustawą, która wprowadza mechanizm mający ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców. Wiceszef klubu PiS Marek Suski mówił, że ustawa powstała w odpowiedzi na wzrost cen rachunków za ogrzewanie (IAR) 0:12
Dodaj do playlisty
IAR/jmo
REKLAMA