more_horiz
Wiadomości

Nowelizacja ustawy o SN. Posłowie zagłosują nad poprawkami Senatu [TRANSMISJA]

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 17:58
Posłowie będą dziś głosować nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Izba zaproponowała między innymi likwidację Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
W Sejmie głosowanie nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o SN
W Sejmie głosowanie nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o SNFoto: Twitter/@KancelariaSejmu

Transmisja posiedzenia Sejmu:

Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk mówił w Sejmie, że uchwalenie tych przepisów w kształcie zaproponowanym przez rząd przybliży Polskę do uzyskania środków unijnych na KPO. Przyznał, że liczy na odrzucenie przez Sejm poprawek wniesionych przez Senat, a następnie na pozytywną decyzją prezydenta Andrzeja Dudy.

Zaznaczył, że rząd jest w stałym kontakcie z Komisją, a wszystkie ustalenia poczynione w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym są aktualne.
Przepisy w kształcie uchwalonym przez Sejm uzyskały zdaniem rządu pozytywną opinię Komisji Europejskiej i są kluczowym kamieniem milowych - od ich realizacji uzależniona jest wypłata środków unijnych na Krajowy Plan Odbudowy dla Polski.

Sejm odrzuci poprawki?

Sejm może odrzucić poprawki Senatu bezwzględną większością głosów.

Senat wprowadził 14 poprawek do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Izba zaproponowała między innymi likwidację Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Senat opowiedział się za tym, aby sprawami dyscyplinarnymi środowisk prawniczych zajmowała się Izba Karna Sądu Najwyższego.

Nowelizacja uchwalona przez Sejm przewiduje, że sprawami dyscyplinarnymi i immunitetowymi sędziów będzie zajmował się Naczelny Sąd Administracyjnymi. W kompetencjach Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego pozostanie natomiast orzekanie w sprawach dyscyplinarnych pozostałych zawodów prawniczych.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także