more_horiz

Jan Mosiński: odrzucimy poprawki Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 16:25
- Przegłosowanie senackich poprawek doprowadziłoby do sytuacji, że ustawa o Sądzie Najwyższym byłaby niezgodna z konstytucją. Liczę na naszych koalicjantów, że ustawa zostanie przegłosowana i przekazana bez zbędnej zwłoki do prezydenta RP - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
Jan Mosiński
Jan MosińskiFoto: PR24

Posłowie mają dziś głosować nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma ona odblokować dla naszego kraju unijne środki wypłacane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Nowelizacja przewiduje, że sprawy dyscyplinarne sędziów byłyby rozpatrywane przez Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak dotąd - przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że będzie głosował za odrzuceniem poprawek Senatu. - Ich przegłosowanie doprowadziłoby do sytuacji, że ustawa byłaby niezgodna z konstytucją. Liczę na naszych koalicjantów, że ustawa zostanie przegłosowana i przekazana bez zbędnej zwłoki do prezydenta RP, który może ją zawetować, skierować do Trybunału Konstytucyjnego lub podpisać - powiedział Jan Mosiński. 

Zdaniem posła PiS podczas rozmów z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP wyjaśniono wszelkie wątpliwości dotyczące projektu. - Dotyczyły m.in. uprawnień prezydenta. W projekcie ustawy o SN nie dostrzegam zagrożeń dla prerogatyw głowy państwa. Prezydent powinien podpisać ustawę. W końcu będzie można powiedzieć: "sprawdzamy intencje Komisji Europejskiej". Jeden z głównych kamieni milowych zostanie wypełniony. Zobaczymy, co na to powiedzą unijni komisarze - tłumaczył Mosiński.  

Dodał, że pieniądze z KPO są Polsce potrzebne. - Mogłyby przyspieszyć nasz rozwój. Być może na Zachodzie komuś to przeszkadza? Te pieniądze powinny jednak trafić do Polski jeszcze przed wyborami - podsumował poseł PiS. 


Posłuchaj
24:17 PR24 2023_02_08-15-33-16.mp3 Jan Mosiński gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

 

Senatorowie zaproponowali, aby sprawy dyscyplinarne sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych rozpatrywała Izba Karna Sądu Najwyższego. Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała te poprawki.

Sejm ma też w środę głosować nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Projekt liberalizuje m.in. procedury budowania nowych instalacji wiatrowych. Chodzi o tzw. zasadę 10H, określającą minimalną odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań. Instalacje wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 m od zabudowań. Limit ten nie dotyczy budynków gospodarczych i rolniczych.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Jan Mosiński (PiS)
Data emisji: 8.02.2023
Godzina emisji: 15.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także