more_horiz
Wiadomości

Wawrzyk: osoby zaangażowane w skazanie Andrzeja Poczobuta będą wciągnięte na polską listę sankcji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 13:45
- Będziemy domagali się wciągnięcia osób odpowiedzialnych za skazanie Andrzeja Poczobuta na unijną listę sankcji - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Wawrzyk: osoby zaangażowane w skazanie Andrzeja Poczobuta będą wciągnięte na polską listę sankcji
Wawrzyk: osoby zaangażowane w skazanie Andrzeja Poczobuta będą wciągnięte na polską listę sankcjiFoto: msz.gov.pl

- Zgodnie z zapowiedzią uchwały sejmowej oraz tym, co powiedział dzisiaj pan minister (spraw wewnętrznych i administracji) Mariusz Kamiński, osoby zaangażowane w skazanie pana Andrzeja Poczobuta będą wciągnięte na polską listę sankcji - powiedział Wawrzyk. - Ale też oczywiście będziemy się domagali od naszych partnerów wciągnięcia ich na listę unijną - podkreślił.

Wcześniej szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował na Twitterze, że polecił podległym mu służbom "przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki, odpowiedzialnych za represje wobec Polaków na Białorusi".

Sejmowa uchwała potępiająca

W środę wieczorem (08.02) Sejm przez aklamację przyjął uchwałę potępiającą wyrok Grodzieńskiego Sądu Obwodowego skazującego działacza mniejszości polskiej i dziennikarza Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze.

"Sejm RP zdecydowanie potępia skazanie Andrzeja Poczobuta w pokazowym procesie na 8 lat więzienia. Wyrok ten stanowi kulminację trwających od początku 2021 r. represji władz białoruskich wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi" - głosi uchwała odczytana przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Gosiewską.

Jak podkreślono w uchwale, dotychczasowe formy represji, prześladowania członków Związku Polaków na Białorusi, likwidacja polskich szkół i organizacji kulturalnych, profanacja polskich miejsc pamięci to akty nieakceptowalne, stojące w sprzeczności z zobowiązaniami międzynarodowymi Białorusi.

Oburzenie wyrokiem wobec Poczobuta

Oburzenie wyrokiem na Andrzeja Poczobuta wyrazili m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W związku z tym wyrokiem do polskiego MSZ został wezwany charge d'affaires ambasady Białorusi w Polsce Aleksander Czasnouski.

49-letni Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 r. Według białoruskiego sądu Poczobut miał "wzywać do działań na szkodę Białorusi" za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić "celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym". Od momentu zatrzymania dziennikarz stale przebywa w areszcie. Nie miał możliwości spotkania z rodziną.

Czytaj też:

PAP/pj


Zobacz także

Zobacz także