Orkan nad Polską. Uwaga na silny wiatr! Sprawdź pogodę na sobotę
- W sobotę będzie pochmurno z opadami. W całej Polsce będzie wiał silny wiatr w porywach od 70 do 115 km/h, który w ciągu dnia będzie słabł - poinformował dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron.
2023-02-18, 07:07
W sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami na północy kraju. Okresami w całym kraju będzie padał deszcz, na północnym wschodzie i w górach będzie padał deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach śnieg. Na południu suma opadów może wynieść do 15 mm. Wysoko w górach spadnie 5 cm śniegu w Sudetach i 15 cm w Tatrach.
Temperatura maksymalna od 3 st. C na północnym wschodzie, 7 st. C w centrum kraju, do 10 st. C na zachodzie.
Wiatr zachodni, początkowo będzie silny i bardzo silny, w porywach do 115 km/h na Wybrzeżu, do 90 km/h na północy i do 70 km/h na południu. Będzie dość szybko słabł, najpierw na zachodzie kraju, a na koniec na północnym wschodzie. W Sudetach porywy wiatru wyniosą do 140 km/h, w Tatrach do 110 km/h. Tam będą zawieje i zamiecie śnieżne.
W górach spadnie śnieg
W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami występujące opady deszczu, deszczu ze śniegiem a w górach śniegu. Najwięcej tych opadów będzie na południu kraju, gdzie spadnie ok. 10 mm deszczu, a wysoko w górach w Sudetach spadnie 5 cm śniegu, w Tatrach 10 cm.
REKLAMA
Temperatura minimalna wyniesie od -1 st. C na północy kraju do 5 st. C na południu Polski.
Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, porywy wiatru wyniosą do 60 km/h na Wybrzeżu i na krańcach południowych. Na Przedgórzu Sudeckim porywy wyniosą do 70 km/h. Wiatr zachodni i północno-zachodni.
IMGW odwołał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla części kraju
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odwołał w sobotę nad ranem ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla części województw. Nadal silnie wieje na wybrzeżu, choć prognozowane jest stopniowe słabnięcie wiatru.
Po godz. 5 IMGW odwołał alerty 2 stopnia przed silnym wiatrem dla woj. wielkopolskiego, śląskiego, opolskiego, lubuskiego oraz dla części woj. małopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego.
REKLAMA
Nadal silnie wieje na wybrzeżu. Według prognoz także tam wiatr będzie powoli słabnąć. Najsilniejsze maksymalne porywy, do 198 km/h odnotowano w nocy na stacji synoptycznej na Śnieżce.
Wielkopolskie: ok. 130 strażackich interwencji związanych z wichurami
Od piątkowego wieczora wielkopolscy strażacy interweniowali ok. 130 razy, usuwając skutki wichur, jakie przeszły nad regionem. Ratownicy otrzymywali zgłoszenia głównie dotyczące połamanych gałęzi i drzew na drogach. Nikt nie odniósł obrażeń.
Oficer dyżurny wielkopolskiej PSP powiedział PAP, że do godz. 6 rano strażacy otrzymali ok. 130 zgłoszeń z terenu całego województwa, w szczególności jednak z obszaru północnych powiatów: złotowskiego, pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i szamotulskiego.
- To są zdarzenia związane głównie z gałęziami i drzewami na drogach - powiedział dyżurny. Dodał, że strażacy nie odnotowali wezwania do usunięcia poważniejszych uszkodzeń, np. zerwanego przez wiatr dachu.
REKLAMA
- Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem. Porywy mogą sięgać 125 km/h
- Uwaga turyści! IMGW zapowiada załamanie pogody w Tatrach
dn/PAP
REKLAMA