more_horiz
Wiadomości

"Zapora elektroniczna jest prawie gotowa". SG o bezpieczeństwie na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 16:56
- Zapora elektroniczna na polsko-białoruskiej granicy jest już oddana niemal w całości. Te informacje docierają także do służb białoruskich, dlatego intensyfikują one działania, aby jak największą liczbę migrantów dowieźć do miejsc, w których jeszcze tej zapory nie ma. Umożliwić im nielegalne przekroczenie granicy - tłumaczyła w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl chor. sztab. Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej.
Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią
Zapora elektroniczna na granicy z BiałorusiąFoto: PAP/Artur Reszko

Chor. sztab. Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej, zapytana, kto usiłuje przedostać się na terytorium Polski, mówiła, że "są to migranci z państw afrykańskich, azjatyckich, młodzi mężczyźni w wieku 20-40 lat".

Nasza rozmówczyni podkreśliła, że od początku roku było ponad 3900 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. - Natomiast i tak jest to olbrzymi spadek w stosunku do tego, co działo się na początku wybuchu kryzysu migracyjnego, gdy tych prób było nawet 800 dziennie - stwierdziła.

Zapytana, jak postępują prace przy budowie ochrony elektronicznej, chorąży odpowiedziała, że bariera na granicy z Białorusią powstała już na odcinku 180 km.

- 10 z 11 odcinków już jest odebranych i ta bariera działa. Pozostało jedynie prawie 20 km, aby zakończyć budowę - mówiła.

To są prace, tłumaczyła, które realizowane są w okolicach Białowieży i Narewki. - Ten teren jest bardzo trudny, bagienny, obecnie zalany.

200 km bariery

Szczepańska zaznaczyła ponadto, że bariera będzie wybudowana na 200-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią. Zapewniła jednocześnie, że tam, gdzie nie ma jeszcze perymetrii [zab. elektronicznego], organizowane są dodatkowe patrole. - Strażnicy wyposażeni są w najnowszy sprzęt, system obserwacji, kamery termowizyjne - wyliczała.

Zapytana o zabezpieczanie terenów bagiennych, gdzie budowa stalowej zapory fizycznej nie jest możliwa, mówiła że te obszary są również monitorowane. - Tam też jest rozciągnięta concertina [drut ostrzowy] - mówiła. Przyznała jednocześnie, że głównie przez bagna cudzoziemcy próbują przekraczać granicę.

- Są to tereny, które białoruskie służby znają i wiedzą, gdzie cudzoziemcom najdogodniej byłoby się przedostać na terytorium Polski - stwierdziła.

Obwód kaliningradzki

Dopytywana o ochronę polskiej granicy z obwodem kaliningradzkim, gdzie od kilku miesięcy powstaje zapora z drutu ostrzowego konstruowana przez wojsko, mówiła, że "pod koniec marca powinna rozpocząć się tam też budowa bariery elektronicznej".

- Tu system elektroniczny powstanie na 200 km granicy lądowej od trójstyku do Zalewu Wiślanego - doprecyzowała. Na tej długości ma też znajdować się zapora z concertiny. - Sześć z dziesięciu odcinków, na których budowane jest zabezpieczenie przez wojsko, zostało ukończonych - zapewniła.

Zapytana, jak wygląda obecnie sytuacja na granicy z Rosją, stwierdziła, że jest "spokojnie i stabilnie". - W tym roku mieliśmy tylko jedną próbę nielegalnego przekroczenia granicy na tym odcinku. Próbował dokonać tego Rosjanin.

Chor. sztab. Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej dodała, że budowane zabezpieczenia na granicy z Białorusią i obwodem kaliningradzkim mają zwiększyć bezpieczeństwo Polski oraz skuteczność działających tam służb.

Zobacz także:

Paweł Kurek

Zobacz także

Zobacz także