more_horiz
Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski: atakiem na Jana Pawła II uderza się w jedność Polaków, żeby złamać nas jako naród

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 10:50
- Celem ataków na Jana Pawła II jest walka z Kościołem. Chodzi o to, aby poprzez mity uderzać w najwyższe autorytety, którymi możemy się szczycić jako naród - podkreślił w Polskim Radiu 24 abp Marek Jędraszewski. 
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek JędraszewskiFoto: Twitter/Archidiecezja Krakowska

Trwają medialne debaty i dyskusje wywołane przez reportaż "Franciszkańska 3" i zawarte w nim tezy. W materiale dotyczącym działań trzech duchownych, obejmującym wydarzenia z lat 60. i 70., kard. Karol Wojtyła przedstawiony został jako celowo ukrywający sprawy molestowań, których dopuścili się duchowni.

- Celem ataków na Jana Pawła II jest walka z Kościołem. Chodzi o to, aby poprzez mity uderzać w najwyższe autorytety, którymi możemy się szczycić jako naród - podkreślił w Polskim Radiu 24 abp Marek Jędraszewski. 

"Był osobą prawdziwie świętą"

Jak zaznaczył, "trwa wojna hybrydowa, która dotyka Polskę". - Chciano nas osłabić atakiem na granicę jesienią 2021 roku, żeby oczyścić przedpole do wojny Rosji na Ukrainie. Atakiem na Jana Pawła II uderza się w jedność Polaków, żeby złamać nas jako naród - powiedział. 

Stwierdził również, że "Jan Paweł II był osobą prawdziwie wielką i świętą". - Warto zwrócić uwagę, kogo zabrakło na jego pogrzebie w 2005 roku. Cały świat, oprócz Rosji, złożył mu hołd. Zawsze byłem dumny z tego, że Jan Paweł II należy do polskiego narodu i w najbardziej trudnych momentach potrafił pokazać, kim jest, trwając wiernie przy swoich chrześcijańskich korzeniach - podkreślił. 

Dodał, że "Jan Paweł II cieszy się chwałą świętych". - Mamy do czynienia z zamachem na naszą pamięć o nim, na naszą wdzięczność. Od nas zależy, czy ulegniemy kłamstwu - powiedział.

Według niego "Jan Paweł II był orędownikiem życia narodu w wymiarze biologicznym". - Zależało mu na życiu każdego człowieka, Polska była jego matką - stwierdził. 

Walka władz PRL z Kościołem

- Wszystkie próby wymazania Jana Pawła II z pamięci, z podręczników, przypominają czasy stalinowskie. Często spotykam się z pytaniami ze strony ludzi żyjących w innych krajach zachodnich: "jak wy możecie coś takiego robić z Janem Pawłem II"? - pytają ci ludzie.  Po raz kolejny każdy z nas staje wobec bardzo poważnej decyzji: albo staniesz po stronie Jana Pawła II, stronie prawdy, albo wybierzesz drogę kłamstwa, obłudy, jakiegoś zgniłego kompromisu - zaznaczył abp Marek Jędraszewski.

Zwrócił również uwagę na to, że Kościół i osoby duchowne były w czasie komunizmu przez służby PRL w różny sposób niszczone. - Czemu nie mówi się o całym kontekście życia tamtych ludzi? Przerażające oblicze tego systemu objawiło się po raz kolejny, kiedy okazało się, że ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany przez agentów Służby Bezpieczeństwa - powiedział.  

Jego zdaniem "nie można odłączać śmierci księdza Franciszka Blachnickiego od zamachu na Jana Pawła II z 1981 roku". - Te same służby zainteresowane były tym, aby nie było wśród nas proroków, którzy głoszą prawdę i przeciwstawiają się złu - podsumował.  

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
28:54 _PR24_AAC 2023_03_16-10-52-25.mp3 Abp Marek Jędraszewski o Janie Pawle II (PR24) 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: abp Marek Jędraszewski
Data emisji: 16.03.2023
Godzina emisji: 10.50

bartos

Zobacz także

Zobacz także