more_horiz
Wiadomości

Spotkanie premiera Morawieckiego z Petrem Pavlem. Trwa wizyta czeskiego prezydenta w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 10:05
Trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Czech Petrem Pavlem. W czwartek nowy czeski prezydent spotkał się z Andrzejem Dudą. Polska jest drugim - po tradycyjnie w pierwszej kolejności odwiedzanej Słowacji - krajem, w którym wizytę składa Petr Pavel.
Spotkanie premiera Morawieckiego z Petrem Pavlem. Trwa wizyta czeskiego prezydenta w Polsce
Spotkanie premiera Morawieckiego z Petrem Pavlem. Trwa wizyta czeskiego prezydenta w PolsceFoto: PAP/Piotr Nowak

Według rzecznika rządu Piotra Müllera premier Mateusz Morawiecki i prezydent Petr Pavel poruszą podczas rozmowy aktualne kwestie dotyczące współpracy dwustronnej i regionalnej. Omówią także zagadnienia związane z bezpieczeństwem, w tym przede wszystkim wyzwania związane z rosyjską agresją na Ukrainę.

- W tej sprawie kluczowe jest silne wsparcie wszystkich krajów Unii Europejskiej, aby zapewnić bezpieczeństwo dla Ukrainy i całej Europy - podkreślił Müller.

Petr Pavel z wizytą w Warszawie

W czwartek przed południem rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z nowym czeskim prezydentem Petrem Pavlem. Rozmowy dominują kwestie bezpieczeństwa - zarówno sytuacja na Ukrainie, jak i przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Prezydenci omówili również współpracę gospodarczą obu państw będących kluczowymi partnerami handlowymi.

Warszawa to druga stolica, którą odwiedza nowy czeski prezydent, zaprzysiężony dokładnie przed tygodniem. Wizytę Petra Pavla rozpoczęła ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

"Rozmowy dotyczą bezpieczeństwa"

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podkreślił, że Petr Pavel to doświadczony dyplomata i wojskowy, z przeszłością w strukturach NATO. Stąd naturalnymi tematami rozmów są kwestie bezpieczeństwa - rosyjska agresja na Ukrainę oraz przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

Zarówno Polska, jak i Czechy chciałyby dalszej adaptacji Sojuszu do aktualnych wyzwań bezpieczeństwa, do wzmacniania obecności na wschodniej flance, ale także i do intensyfikacji wsparcia państw na niej leżących, bo to tutaj dzisiaj, w tej części Europy, obserwujemy zagrożenia - mówił prezydencki minister.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:49 Białek IAR.mp3 Kwestie bezpieczeństwa i współpraca dwustronna to główne tematy rozmów prezydentów Polski i Czech. W Warszawie z oficjalną wizytą przebywa Petr Pavel. Warszawa to druga stolica, którą odwiedza nowy czeski prezydent. Na początku tygodnia był w Bratysławie. Relacja Sylwii Białek (IAR)

IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także