more_horiz
Wiadomości

Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Wdówik: to odpowiedź na postulaty protestujących

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 11:43
W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z grupą protestujących, skupionych w ruchu OzN (Osoby z Niepełnosprawnością). Kierownictwo ministerstwa zapowiedziało po rozmowach, że będzie nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością.
Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Wdówik: to odpowiedź na postulaty protestujących
Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Wdówik: to odpowiedź na postulaty protestującychFoto: PAP/Mateusz Marek

Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia - stanowiący dwukrotność renty socjalnej - zostanie uruchomiony od 2024 r. Drugi poziom - równy rencie socjalnej - od 2025 r. Z kolei trzeci - wynoszący 50 proc. renty socjalnej - od 2026 r. Resort poinformował, że opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik odniósł się w RMF FM do uwag, że nowe propozycje nie zadowalają protestujących od 6 marca w Sejmie opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością, wśród których jest posłanka KO Iwona Hartwich z synem. Grupa ta domaga się zwiększenia renty socjalnej.

- Zaproponowaliśmy świadczenie wspierające, które dla części osób wyniesie dwukrotność renty (bez zabierania jej) - powiedział wiceminister Wdówik. Chodzi, jak tłumaczył, o osoby wymagające największego wsparcia. Przypomniał, że wysokość świadczenia wspierającego ma być uzależniona od tego, jakiej pomocy potrzebują osoby z niepełnosprawnością, aby niezależnie funkcjonować.

Odpowiedź na postulaty

Osoby z niepełnosprawnością - jak akcentował wiceminister - stanowią grupę o ogromnym zróżnicowaniu. - Renta socjalna jest obecnie przyznawana osobom przynależących zarówno do pierwszej, jak i drugiej grupy inwalidzkiej - zaznaczył Paweł Wdówik.

Dodał, że rozmawiał w poniedziałek z osobami protestującymi w Sejmie. - Osoby z niepełnosprawnością i ich rodzice są dla nas ważni. Propozycja, którą przygotowaliśmy, w naszym przekonaniu jest odpowiedzią na ich postulaty - powiedział.

Wiceminister przyznał, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest niska. - Mam tego świadomość - stwierdził. Przypomniał jednocześnie, że od 2019 r. osoby wymagające dużej pomocy mogą uzyskać świadczenie uzupełniające w wysokości 500 zł. Oznajmił, że dotychczas otrzymała je grupa ok. 500 tys. osób. Ponadto podkreślił, że wysokość renty socjalnej została podniesiona.

"Położyliśmy na stół kilka miliardów złotych"

Wdówik akcentował również, że jedną z propozycji jest odblokowanie możliwości dorabiania opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne. Ma to być możliwe do poziomu ok. 20 tys. zł rocznie.

Odnosząc się do pytania prowadzącego audycję - "czy jesteśmy tak biednym krajem, że nie możemy niepełnosprawnym zapewnić życia choćby na poziomie minimum socjalnego?" - wiceminister oświadczył, że "w tej chwili położyliśmy na stół kilka dodatkowych miliardów złotych".

- Tym, co próbujemy zrobić w polityce społecznej, jest skanalizowanie pomocy w taki sposób, żeby docierała ona do osób z niepełnosprawnością - zaznaczył.

Czytaj także:

PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także