more_horiz
Wiadomości

"W trosce o bezpieczeństwo dzieci". Debata w resorcie sprawiedliwości nt. przeciwdziałania przemocy wśród nieletnich

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 16:39
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że narzędzia wypracowane w resorcie umożliwiają skuteczniejsze reakcje na zachowania o charakterze przestępczym wśród nieletnich. Szef MS otworzył w siedzibie resortu konferencję "W trosce o bezpieczeństwo dzieci" z udziałem sędziów rodzinnych, kuratorów, psychologów i kadry zakładów dla nieletnich.
Debata w Ministerstwie Sprawiedliwości nt. przeciwdziałania przemocy wśród nieletnich
Debata w Ministerstwie Sprawiedliwości nt. przeciwdziałania przemocy wśród nieletnichFoto: gov.pl

Zbigniew Ziobro odniósł się do ostatnich przypadków przestępstw popełnianych przez młodzież, o których donosiły media. Jego zdaniem jedną z przyczyn takich zachowań jest kryzys rodzinny. Minister sprawiedliwości podkreślił, że "tym razem nie jesteśmy spóźnieni". I przypomniał, że wiceminister sprawiedliwości Michał Woś wraz z gronem ekspertów przygotował projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Dodał, że pracowali nad nim wszyscy zainteresowani tematyką, w tym między innymi kuratorzy, sędziowie, prokuratorzy i naukowcy zajmujący się badaniem procesów związanych z właściwym wychowaniem i resocjalizacją młodzieży.

- I efekt, jak się wydaje, jest dobry. Nowe narzędzia, które zostały wypracowane w ramach tych regulacji, stwarzają możliwość skuteczniejszego reagowania na zachowania dysfunkcyjne, które przejawiają się w formie czynów zabronionych, czyli działań o charakterze przestępczym - ocenił minister.

Zbigniew Ziobro przypomniał, że na wejście w życie czeka nowelizacja Kodeksu karnego, która zezwala na obniżenie wieku karalności szczególnie zdemoralizowanej osoby do 14 lat. Chodzi o wyjątkowe wypadki, gdy nieletni jest sprawcą kwalifikowanego zabójstwa. W każdym konkretnym przypadku decyzję podejmuje sąd.

Wspólnie docierać do świadomości młodych ludzi

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś uważa, że zarówno ministerstwo wraz z resortem edukacji, jak i specjaliści, powinni wspólnie docierać do świadomości młodych ludzi, że przemoc i agresja są nieakceptowalne.

- Zero tolerancji dla tego typu działań. I z pewnością państwo ma skuteczne narzędzia, żeby te patologie, tą głęboką demoralizację, którą widzimy, wyplenić przez działania kuratorów, albo działania specjalistów w ośrodkach wychowawczych lub w zakładach poprawczych - powiedział.

Wiceminister zaznaczył, że o konkretnych narzędziach decyduje sąd, a od czasu ubiegłorocznej reformy także dyrektor szkoły, który "ma specjalne narzędzia do wprowadzania nie tylko realizacji obowiązku szkolnego, ale też realizacji tej funkcji wychowawczej szkoły".

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku. Wprowadziła ona między innymi obowiązek kierowania do zakładów poprawczych nieletnich sprawców najcięższych przestępstw.

Celem debaty zorganizowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości jest omówienie nowych narzędzi wprowadzonych ustawą, a także opracowanie rozwiązań, które pozwolą dotrzeć z przekazem do nieletnich, by ci nie czuli się bezkarni wobec prawa.


Posłuchaj
00:30 Ziobro.mp3 Zbigniew Ziobro podczas debaty nt. przeciwdziałania przemocy wśród nieletnich (IAR)

Czytaj też:

IAR/mr

Zobacz także

Zobacz także