more_horiz
Wiadomości

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Jeszcze tylko przez tydzień można zgłaszać prace

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 18:25
Jeszcze tylko przez tydzień uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci mogą zgłaszać prace do IV konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Pomysłodawcą konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej.
Jeszcze tylko przez tydzień można zgłaszać prace do IV konkursu Polskie serce pękło. Katyń 1940
Jeszcze tylko przez tydzień można zgłaszać prace do IV konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940"Foto: konkurskatynski.pl

Przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i juror w konkursie, profesor Tadeusz Wolsza podkreślił, że co roku wydarzenie przyciąga tysiące uczniów. W trzech poprzednich edycjach wzięło udział ponad pięć tysięcy uczestników z dwóch tysięcy szkół w Polsce. - Obecnie mamy ponad 800 zgłoszeń, codziennie wpływa od 80 do 100 prac - powiedział Tadeusz Wolsza.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą wziąć udział w trzech kategoriach: praca plastyczna, literacka oraz tekst piosenki, a studenci w kategorii scenariusz lekcji dotyczącej Katynia. W tym roku temat pracy literackiej i scenariusza lekcji dla studentów brzmi: "To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940".

Profesor Tadeusz Wolsza tłumaczy, że chodzi tu o postawy ludzi, którzy są jeńcami i przebywają w obozach NKWD. - Jest na ten temat bardzo bogata literatura przedmiotu: są pamiętniki katyńskie, są różnego rodzaju wspomnienia, więc bardzo łatwo opisać to zagadnienie i z tego wynika jeden obraz, bardzo budujący - to jest nadal postawa patriotyczna - powiedział Tadeusz Wolsza.

"Skala zainteresowania jest bardzo duża"

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka dodaje, że konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" to wyjątkowe wydarzenie: artystyczne, historyczne, społeczne, ogólnopolskie. - To jest rzecz, którą promujemy i ta skala zainteresowania jest bardzo duża, także dzięki Polskiemu Radiu - powiedział Andrzej Grzegrzółka.

- Jesteśmy pod wrażeniem tego, co prezentują młodzi ludzie, jakie prace do nas trafiają, to z jaką artystyczną, patriotyczną, ale też taką edukacyjną duszą mamy do czynienia - dodał dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda. W skład komitetu honorowego wchodzą, między innymi, szefowie resortów edukacji i nauki, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji. W Komitecie Organizacyjnym znalazły się: Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Fundacja imienia Janusza Kurtyki. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w połowie kwietnia.

Zobacz także:

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także