more_horiz
Wiadomości

I Marsz Papieski. Marszałek Sejmu: musimy stanąć przy Janie Pawle II, być jego głosem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 17:28
Trzeba 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, zrobić potężną manifestację. Musimy być głosem Jana Pawła II, musimy przy nim stanąć i potwierdzić jego wielką rolę, jaką odegrał w odzyskaniu przez Polskę niepodległości - oświadczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, mówiąc o  I Marszu Papieskim.
Baner z wizerunkiem Jana Pawla II zawieszony na siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarnosc w Gdansku
Baner z wizerunkiem Jana Pawla II zawieszony na siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarnosc w GdanskuFoto: Lukasz Dejnarowicz / Forum

Marszałek Witek podczas Forum Klubów "Gazety Polskiej" województwa dolnośląskiego odniosła się do ataków na świętego Jana Pawła II.

- Święty Jan Paweł II jest dla nas postacią wyjątkową. Jest ogromnym autorytetem nie tylko dla mojego pokolenia, które go doskonale pamięta, ale także dla młodego pokolenia - podkreślała.

Głosowanie w Sejmie

Przywołała także marcowe posiedzenie Sejmu, gdzie głosowana była uchwała w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

- Wyciągnięcie kart do głosowania przez Platformę Obywatelską - z wyjątkiem jednej pani poseł - myślę, że dobitnie mówi o tym, z kim mamy do czynienia - mówiła.

- Pamiętam obrazki z przeszłości, kiedy publicznie pokazywano, że bierze się ślub kościelny, kiedy z tyłu stały święte obrazki, a teraz ci sami ludzie atakują świętego Jana Pawła II - dodała i podkreśliła, że nie da się tego zrozumieć, ani pogodzić.

Kościół to my

W jej ocenie, hejt na Jana Pawła II był adresowany przede wszystkim do pokolenia, które już nie pamięta polskiego papieża.

- Z Kościołem, który liczy dwa tysiące lat, wiele razy próbowano walczyć, ale Kościół to my. Wtedy tego nie zniszczono i dzisiaj też to się nie uda - mówiła Elżbieta Witek.

Musimy być jego głosem

Marszałek mówiła także o zaplanowanym na 2 kwietnia I Marszu Papieskim, który ma przejść ulicami Warszawy i wielu innych miast, a w który zaangażowały się Kluby "Gazety Polskiej".

- To też był mój pomysł, który - jak się okazuje - nie tylko w mojej głowie powstał, ale on się zrodził natychmiast, że trzeba 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, zrobić potężną manifestację, pokazać Janowi Pawłowi II, który już nie żyje, który nie może nic powiedzieć, my musimy być jego głosem, my musimy stanąć przy Janie Pawle II, musimy potwierdzić jego wielką rolę, jaką odegrał w odzyskaniu przez Polskę niepodległości - podkreśliła.

Wiele miast

Przyznała, że marsz w Warszawie będzie największy i cieszy się z faktu, że on się odbędzie.

- Ale słyszę również, że inne większe miasta także będą te marsze organizowały i myślę, że to jest bardzo dobra inicjatywa. Im więcej miast organizujących takie marsze, tym większe poparcie całego społeczeństwa polskiego, dla którego Jan Paweł II był autorytetem, pokazanie, że nie uda się zniszczyć tego autorytetu - mówiła Witek.

Wyraziła też nadzieję, że specjalny marsz i specjalne uroczystości odbędą się w Wadowicach.

- Ja bym chciała być w Wadowicach - mówiła marszałek.

- Jeśli będzie tam zorganizowany taki marsz, będę myślami i duchem z państwem, ale fizycznie chciałabym być w Wadowicach - dodała.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także