more_horiz
Wiadomości

"Cały świat podziwia Polskę i Polaków". Witek: zobaczyli, że Polska to piękny, świetnie zorganizowany kraj

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 20:30
- Dzisiaj cały świat podziwia Polskę i Polaków - powiedziała w sobotę we Wrocławiu marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas Forum Klubów "Gazety Polskiej". Jak wskazała, zagraniczni goście dostrzegają, że Polska to piękny, świetnie zorganizowany kraj, a Polacy są fantastycznymi ludźmi.
Punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy zorganizowany w Rzeszowie
Punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy zorganizowany w RzeszowieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Podczas wystąpienia marszałek odniosła się m.in. do kwestii bezpieczeństwa. Jak oceniła, Ustawa o obronie ojczyzny "dała podstawę do tego, aby rozpocząć prawdziwy zwrot w polskiej armii, zwiększyć ją liczebnie, ale także, dostarczyć jej najnowocześniejsze uzbrojenie i to się dzieje".

- Dzisiaj obywatele widzą, że ten sprzęt, to uzbrojenie już jest w Polsce, a patrząc na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą z pewnością wszyscy uświadamiamy sobie, bo być może to było uśpione przez wiele lat, że pokoju nikt nie dał nam raz na zawsze. Ukraińcy się o tym przekonują dziś, ale oni walczą także za nas - zauważyła.

Bezpieczeństwo socjalne

Witek podkreśliła, że rząd dba także o bezpieczeństwo socjalne.

- Pokazujemy, że jesteśmy odpowiedzialnym rządem, który dba o poczucie bezpieczeństwa Polaków w każdej sferze. Dlatego nie zrezygnowaliśmy z żadnych programów społecznych, wręcz przeciwnie, dokładamy nowe – mówiła.

Podziw dla Polski

W ocenie marszałek "dzisiaj cały świat podziwia Polskę i Polaków".

- Wszyscy, którzy jadą za naszą wschodnią granicę, najważniejsze osoby ze świata, prezydenci, premierzy, ministrowie, parlamentarzyści, muszą przyjechać do Polski. Wielu mówi, że miało zupełnie inne mniemanie o Polsce i Polakach, a nagle zobaczyli, że Polska to piękny, świetnie zorganizowany kraj, a Polacy są fantastycznymi ludźmi – stwierdziła.

- Sposób, w jaki przyjęliśmy miliony uchodźców z Ukrainy niespotykany jest na całym świecie. Wszędzie są obozy dla uchodźców, u nas tego nie ma. Dopiero, kiedy się zobaczy, jak jest zorganizowanie państwo, jak zorganizowana jest pomoc, bo przecież przez Polskę idą transporty, samochody ze sprzętem, z żywnością, z pomocą humanitarną, to wszystko funkcjonuje, to znaczy, że państwo działa niezwykle sprawnie. Potrafiliśmy współpracę ułożyć sobie z samorządami, organizacjami, obywatelami. Zrobiliśmy to z potrzeby serca – mówiła Witek.

Posłuchaj
00:29 12257972_1.mp3 Marszałek Elżbieta Witek na Forum Klubów „Gazety Polskiej”: musimy chronić swoje wartości (IAR)

Polskie przewodnictwo

Pytana o pozycję Polski na arenie międzynarodowej i o to, co należy zrobić, aby powstałe "okno możliwości zamieniło się w otwarte drzwi", podkreśliła, że "trzeba stać w tym oknie i nie pozwolić go zamykać".

- Dzisiaj, spotykając się z moimi kolegami z różnych państw, nie tylko UE, każde spotkanie zaczyna się od wielkich podziękowań i wielkich słów uznania dla tego, co robi Polska i Polacy. (…) W tej chwili każda inicjatywa proponowana przeze mnie, natychmiast jest przyjmowana. (…) Polska jest największym krajem (regionu), najbardziej predestynowanym do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo tym mniejszym krajom. One to rozumieją i widzą w nas realnego lidera. Przesuwa się ewidentnie to liderowanie z Niemiec i Francji w kierunku Polski - oceniła.

Nić porozumienia

Wskazała, że uruchomiła format spotkań kobiet-przewodniczących parlamentów państw UE.

- Jest nas w tej chwili 13, mamy instrumenty, możliwości, a przy tym jesteśmy kobietami, córkami, matkami, żonami, babciami i doskonale rozumiemy, co przeżywają uciekające przed wojną kobiety i łatwiej nam jest wypracować sposoby, jak możemy im najefektywniej pomóc. Ten format uzyskał taki aplauz, że moje koleżanki prześcigają się, która zorganizuje kolejne spotkanie. (…) W kwietniu będziemy rozmawiać o niewolnictwie kobiet, handlu kobietami i dziećmi ukraińskimi - zapowiedziała marszałek. 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także