more_horiz
Wiadomości

Relacje polsko-japońskie. Premier Morawiecki: nasze kraje rozumieją rosyjskie zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 09:00
Premierzy Polski i Japonii - Mateusz Morawiecki i Fumio Kishida - rozmawiali o kwestii bezpieczeństwa i zagrożeniu ze strony Rosji. - Na naszych oczach rodzi się nowy porządek geopolityczny i państwa, które podobnie myślą o pokoju, muszą współpracować, tak jak Polska i Japonia - powiedział po spotkaniu premier Morawiecki.
Premier: ważne, aby Polska i Japonia blisko współpracowały nad przełamywaniem przejawów agresywnej polityki
Premier: ważne, aby Polska i Japonia blisko współpracowały nad przełamywaniem przejawów agresywnej politykiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Powracający z Ukrainy premier Japonii Fumio Kishida przebywa w środę w Warszawie, gdzie po godz. 8 spotkał się w KPRM w premierem Mateuszem Morawieckim.

Nasze kraje leżą po dwóch skrajnych stronach, granicach Rosji, ale doskonale rozumiemy zagrożenie płynące z imperializmu rosyjskiego dla pokoju na świecie i dla porządku międzynarodowego - mówił szef polskiego rządu podczas wspólnych oświadczeń. - Dziękuję za wizytę pana premiera w Kijowie, bo ona jest wyraźnym dowodem i symbolem wsparcia dla ambicji Ukrainy, dla planów utrzymania suwerenności, integralności terytorialnej, dla obrony wolności i demokracji - podkreślał.

Nowy porządek geopolityczny

Mateusz Morawiecki wskazywał na to, że na naszych oczach rodzi się nowy porządek geopolityczny. - Państwa, które myślą podobnie o pokoju, o stabilności, o wolności, muszą ze sobą bardzo blisko współpracować - tak jak Polska i Japonia - mówił.

- Wizyta prezydenta Chin (Xi Jinpinga) w Moskwie napawa nas również niepokojem. Ta oś Chiny-Moskwa jest niebezpieczna. Staramy się przekonywać Chiny, aby nie wspierały Rosji w jej agresywnej polityce międzynarodowej - powiedział polski premier.

Jak dodał, "niezwykle ważne jest, aby rozumiały tą agresywną rosyjską politykę państwa globalnego Południa". - Dziś z panem premierem dużo rozmawialiśmy także o tym, jak pokazywać tę politykę rosyjską wobec świata, globalnego Południa, tak żeby nie było tam wsparcia dla Rosji - mówił Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:26 12263808_1.mp3 Premierzy Polski i Japonii rozmawiali o zagrożeniu ze strony Rosji (IAR)

Wskazywał także, że okres szybkiego rozwoju jest zagrożony przez zmianę globalnego porządku. - Dlatego tak ważne jest, aby Polska i Japonia - tak blisko, jak do tej pory - współpracowały ze sobą nad przełamywaniem różnych przejawów agresywnej polityki - podkreślał.

- Dziękuję, że Japonia tak mocno angażuje się w sprawy związane z bezpieczeństwem - mówił Mateusz Morawiecki i zapowiedział, że na rozpoczynającym się w czwartek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli będzie mówił o roli Japonii w przywróceniu stabilności w regionie i na świecie.

Podziękowania dla Polski

Szef japońskiego rządu wskazywał, że od roku trwa rosyjska agresja na Ukrainę i wyraził podziękowania i szacunek dla Polski, która pełni rolę hubu udzielającego wsparcia militarnego i humanitarnego Ukrainie, stojąc na pierwszej linii frontu.

- W związku z rosnącym obciążeniem Polski z powodu przedłużającej się agresji Rosji na Ukrainę poinformowałem pana premiera, że podjęliśmy decyzję o specjalnym traktowaniu Polski jako odbiorcy oficjalnej pomocy rozwojowej, mimo że Polska rozwija się już gospodarczo i nie jest zakwalifikowana jako państwo otrzymujące pomoc. Chcielibyśmy sukcesywnie zwiększać liczbę projektów - oświadczył premier Kishida.

Czytaj także:

W jego ocenie, aby jak najszybciej zakończyć rosyjską agresję na Ukrainę ważne jest, aby kraje podobnie myślące, w tym Polska, pozostały zjednoczone oraz kontynuowały nakładanie surowych sankcji na Rosję i udzielały wsparcia Ukrainie.

Kishida zwrócił też uwagę na swoją wtorkową wizytę w Kijowie, gdzie zadeklarował solidarność Japonii i G7 z Ukrainą. - Japonia jako tegoroczny przewodniczący G7 będzie dalej współpracować z Polską i całą społecznością międzynarodową i wykazywać się przywództwem, by wspierać Ukrainę - deklarował japoński premier.

Partnerstwo Japonii i Polski

Relacjonował ponadto, że podczas rozmowy z premierem Morawieckim potwierdzono dalsze wzmacnianie partnerstwa strategicznego między Polską a Japonią w wielu dziedzinach, w tym bezpieczeństwa, gospodarka, energetyka.

- W zakresie bezpieczeństwa uzgodniliśmy dalsze pogłębianie współpracy w wielu dziedzinach, takich jak osprzętowanie, cyberprzestrzeń, przestrzeń kosmiczna i telekomunikacja, w oparciu o podpisane w lutym 2022 r. memorandum o współpracy obronnej - mówił premier Japonii.

Kishida zwracał też uwagę, że aktualnie w Polsce działa ponad 350 japońskich firm, głównie z branży produkcyjnej i podkreślał, że Japonia chciała by dalej zacieśniać współpracę w nowych dziedzinach. Wskazał tu na wysokotemperaturowe reaktory chłodzone gazem, czyste technologie węglowe oraz wodorowe.

Kishida zapowiedział, że Japonia będzie pogłębiać współpracę z Grupą Wyszehradzką, Inicjatywą Trójmorza oraz Dziewiątka Bukareszteńska.

- Chciałbym, aby moja wizyta w Polsce była okazją do dalszego rozwoju stosunków między Japonią a Polską - powiedział Kishida


dz/IAR, PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także