more_horiz
Wiadomości

Wybory w Polsce. Kiedy prezydent Andrzej Duda wskaże datę? Marcin Przydacz wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 20:26
- Pan prezydent Andrzej Duda zastanawiał się i ma jakieś przekonania co do daty wyborów parlamentarnych na jesieni, natomiast gdy będzie decyzja, to o tym poinformuje. Myślę, że latem wskaże konkretną datę - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
M.Przydacz: pan prezydent ma swoje przekonanie na temat daty wyborów; myślę, że latem ją wskaże
M.Przydacz: pan prezydent ma swoje przekonanie na temat daty wyborów; myślę, że latem ją wskażeFoto: Shutterstock/Dziurek

Przydacz został zapytany w środę w Radiu Zet o datę, na którą prezydent Andrzej Duda zamierza wyznaczyć tegoroczne wybory parlamentarne, i czy będzie to 15 października.

Latem prezydent wskaże datę?

- Jak wiemy, te widełki są dość ograniczone, ale jednak pozostawiają kilka możliwych dat. Mamy jeszcze sporo czasu - myślę, że latem prezydent wskaże konkretną datę - odparł prezydencki minister. - Prezydent oczywiście się zastanawiał i ma jakieś swoje przekonania, natomiast w momencie, gdy będzie decyzja, to on po prostu o tym poinformuje - podkreślił Przydacz.

Według konstytucji, wybory parlamentarne prezydent zarządza nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. W tym roku terminy spełniające te kryteria to niedziele 15, 22, 29 października oraz 5 listopada. 

Czytaj także:

dn/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także