more_horiz
Wiadomości

Ambasada Izraela w Polsce: żydowskie rodziny na całym świecie są wdzięczne polskim Bohaterom i Bohaterkom

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 20:38
Ambasada Izraela, w imieniu rodzin ocalałych z Holokaustu, podziękowała bohaterskim Polakom, którzy podejmując śmiertelne ryzyko, ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.
Ambasada Izraela w Polsce: żydowskie rodziny na całym świecie są wdzięczne polskim Bohaterom i Bohaterkom
Ambasada Izraela w Polsce: żydowskie rodziny na całym świecie są wdzięczne polskim Bohaterom i BohaterkomFoto: Alexandre Rotenberg/Shutterstock

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
"Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat - to nie tylko motto odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Ta żydowska fraza jest często używana w listach, które rodziny Ocalonych przysyłają z Izraela i całego świata, aby podczas uroczystości wręczenia medali Sprawiedliwym wyrazić wdzięczność za uratowanie jednego z nich" - napisała na Twitterze ambasada Izraela.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybrana na dzień obchodów data nawiązuje do egzekucji rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku. Niemiecka żandarmeria zabiła wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata jest przyznawany przez państwo Izrael od 1963 r. O nadaniu tytułu decyduje Yad Vashem za pośrednictwem specjalnej komisji, która rozpatruje składane wnioski. Honorowane nim są osoby, które bezinteresownie, z humanitarnych pobudek narażały życie dla ratowania swoich żydowskich przyjaciół, sąsiadów, znajomych, a często zupełnie obcych ludzi.

Sam termin Sprawiedliwi wśród Narodów Świata oznaczał w tradycji nie-Żydów, którzy byli ludźmi dobrymi i bogobojnymi. Na medalu przyznawanym Sprawiedliwym jest wybita sentencja z Talmudu - "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat".

28 217 bohaterów

Osoby uznane za Sprawiedliwych otrzymują specjalnie wybity medal ze swoim nazwiskiem oraz dyplom honorowy. Ich imiona i nazwiska zostają wyryte na kamiennych tablicach w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie. Od kilku lat bohaterom nie sadzi się już drzewek oliwnych z powodu braku miejsca.

Do 1 stycznia 2022 r., czyli jak podaje obecnie Instytut, wyróżniono 28 217 bohaterów, w tym 7232 Polaków, którzy tworzą największą grupę narodowościową wśród przedstawicieli 51 krajów świata. Na drugim miejscu jest Holandia (5982 uhonorowanych), na trzecim Francja (4206 uhonorowanych).

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także