more_horiz
Wiadomości

Mariusz Błaszczak: bronimy Jana Pawła II, jak żołnierzy na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 18:53
- Bronimy Jana Pawła II jak żołnierzy na polsko-białoruskiej granicy - powiedział wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie).
Szef MON: bronimy Jana Pawła II jak żołnierzy na granicy z Białorusią
Szef MON: bronimy Jana Pawła II jak żołnierzy na granicy z BiałorusiąFoto: shutterstock/giulio napolitano

- Przyszedł taki czas, że bronimy ojca świętego. Nasz święty jest perfidnie atakowany (…), ataki na świętego Jana Pawła II dotyczą naszego narodu, dotyczą nas - mówił w sobotę Mariusz Błaszczak w wykładzie dla słuchaczy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, niepublicznej uczelni założonej przez zakonnika o. Tadeusza Rydzyka.

- Będziemy bronić i bronimy Jana Pawła II tak jak broniliśmy żołnierzy na granicy w 2021 roku, jak broniliśmy jesienią 2020 roku kościołów, jak bronimy rodzin, tego systemu wartości, wokół którego jesteśmy zorganizowani - powiedział. - Nasza tożsamość narodowa jest ściśle związana z chrześcijaństwem - dodał.

Zwrócił uwagę, że dokonana w ubiegły wtorek inauguracja garnizonu amerykańskich wojsk lądowych w Polsce "zaczęła się od modlitwy". - To jest bardzo ważne, bo modlitwa kształtuje postawy żołnierzy - powiedział.

ZOBACZ: BRONIMY JANA PAWŁA II>>>>

Likwidowanie jednostek

Powtórzył wobec rządów PO-PSL zarzut likwidowania jednostek wojskowych na wschód od Wisły i przypomniał decyzje o formowaniu nowych, jak 18. Dywizja Zmechanizowana z dowództwem w Siedlcach.

Przywołał zawarte w ostatnich latach kontrakty zbrojeniowe z USA i Koreą Południową, w tym na system obrony powietrznej Patriot, wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, czołgi Abrams i K2 i armatohaubice K9. Dodał, że słuszność zakupów czołgów i artylerii potwierdza wojna w Ukrainie.

Posłuchaj
00:23 12270350_1.mp3 Szef MON o modernizacji armii (IAR)

Zapewnił, że kiedy jest to możliwe, resort zamawia dla wojska sprzęt rodzimej produkcji. Wspominał, że gdy we wrześniu 2018 r. odwiedził targi zbrojeniowe w Kielcach zaprezentowano mu bojowy wóz piechoty Borsuk. Pokazano mu go także rok później, a ponowną prezentację zaproponowano w pandemicznym roku 2020. - Odpowiedziałem że ja już widziałem dwukrotnie Borsuka, ja chcę kupić ten bojowy wóz piechoty, a nie po raz trzeci go oglądać. I doprowadziłem do tego, że mamy kontrakt i kupimy tysiąc takich wozów, wyprodukowanych przez polski przemysł zbrojeniowy - mówił.

Rozbudowa sił

Zadeklarował, że rząd dąży do rozbudowy sił zbrojnych, a gdy plany zostaną zrealizowane, polskie wojska lądowe "będą najsilniejsze w Europie". Zaznaczył, że w zbrojeniach i zwiększaniu armii nie chodzi o to, by kogoś zaatakować, ale o skuteczne odstraszanie.

Do osiągnięć obecnej władzy zaliczył powołanie wojsk obrony cyberprzestrzeni i przyjęcie ustawy o obronie ojczyzny, która m.in. wprowadziła nową formę służby - zasadniczą dobrowolną służbę wojskową. Podkreślił, że ta "bardzo ambitna" ustawa została przyjęta "dzięki przywództwu politycznemu Jarosława Kaczyńskiego".

Czytaj także:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

PAP,pkur

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także