W niedzielę odbyły się kolejne spotkania polityków Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem "Przyszłość to Polska". W Lublinie gościł Przemysław Czarnek.
Szef MEiN na wstępie przypomniał konwencję programową PiS z 2019 r. Wtedy w Lublinie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie funduszu modernizacji szkół, który miał opiewać na dwa miliardy zł.
- My w ciągu trzech lat nie przekazaliśmy dwóch miliardów złotych na rozbudowę i wyposażenie szkół. My przekazaliśmy ponad osiem miliardów. Na tym polega wiarygodność PiS. Trzeba otwierać oczy niedowiarkom - stwierdził minister.
- Mimo to nadal chcemy wypełniać nasz program państwa głosem oraz propozycjami, bo od zawsze tak robiliśmy i to zawsze się sprawdzało. Dlatego rozpoczęliśmy naszą trasę i będziemy ją kontynuować - dodał.
"Mamy najnowocześniejszą szkołę w Europie"
Przemysław Czarnek jako przykład inwestowania w infrastrukturę wymienił dostęp do sieci. - 100 procent szkół, tych najmniejszych i tych największych, jest podłączonych do szybkiego internetu. Wszystko po to, by wykorzystywać nowoczesność - powiedział.
Szef MEiN podkreślił, że szkoła musi łączyć zanurzenie w tradycji z nowymi technologiami. - Mamy najnowocześniejszą szkołę w Europie, bo inwestujemy w to duże pieniądze i inwestować będziemy - zapewnił.
Minister przypomniał, że od nowego roku szkolnego każdy uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej otrzyma laptop. To w skali kraju ponad 360 tysięcy sztuk. Komputery mają być wykorzystane do nauki i służyć uczniom przez kilka lat. Na program rząd przeznaczył miliard złotych.
00:31 12271160_1.mp3 Przemysław Czarnek: mamy w Polsce nowoczesną szkołę, przeniesioną w przyszłość, podłączoną do internetu (IAR)
Możliwe zmniejszenie siatki godzin dla uczniów
Przemysław Czarnek zaznaczył, że jego resort ma też dużo kolejnych pomysłów na poprawę sytuacji w oświacie. Jednym z nich jest zmniejszenie tygodniowej liczby zajęć lekcyjnych.
- Widzimy konieczność postawienia na relacje rówieśnicze, czyli na rekreację i ograniczanie siatki godzin - powiedział szef MEiN. Wyjaśnił, że już niedługo ogólna tygodniowa liczba godzin lekcyjnych może skurczyć się nawet o pięć.
- Chcemy, żeby było więcej czasu na wyjście do parku, spotkania czy zajęcia integracyjne. Trwają w tej sprawie konkretne rozmowy - wskazał.
Zobacz także:
Fundusz dla szkół specjalnych
Minister powiedział, że w planach jest też stworzenie specjalnego funduszu, który będzie wspierał szkoły specjalne w całym kraju. Przemysław Czarnek podkreślił, że opieka nad dziećmi z niepełnosprawnościami musi stać na najwyższym poziomie.
- Chcemy, jeśli tylko wojna na to pozwoli, a sytuacja na rynkach będzie się stabilizowała, stworzyć stały fundusz, który będzie wspomagał szkoły specjalne. Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami muszą wiedzieć, że jeżeli jest taka sytuacja, to mają możliwość odprowadzenia swoich dzieci do szkół pięknych, widnych i doposażonych. Taka jest rola państwa polskiego - stwierdził szef MEiN.
00:31 12271173_1.mp3 Przemysław Czarnek: chcemy uruchomić stały fundusz wsparcia dla szkół specjalnych
Wyższe płace i wcześniejsze emerytury
Przemysław Czarnek zapowiedział ponadto przywrócenie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.
- Będzie coraz mniej dzieci w polskich szkołach, dlatego gotowy jest już i wypracowany ze związkami - w maju będzie ostateczny projekt - przywracania nauczycielskiego uprawnienia emerytalnego - powiedział minister, dodając, że będzie to uprawnienie, a nie tylko przywilej.
Podczas spotkania z mieszkańcami Lublina szef resortu edukacji mówił też, że przez ostatnich sześć lat wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli wzrosły o 76 proc.
- Tusk podnosił pensje w 2012, 2013, 2014 i 2015 roku o zero. A wiecie państwo, jak w tych latach rosła subwencja oświatowa? W 2014 roku nawet zmalała. My tylko w tym roku, w czasie wojny i pandemii podnieśliśmy subwencje z przeznaczeniem na podwyżki dla nauczycieli o ponad 11 miliardów złotych - podkreślił Przemysław Czarnek.
Zobacz także:
Szef MEiN Przemysław Czarnek podczas spotkania z mieszkańcami Lublina:
jp/IAR