more_horiz
Wiadomości

Podwyżki dla nauczycieli i mniejsza liczba godzin dla uczniów. Minister Czarnek mówi o kolejnych inwestycjach w edukację

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 17:06
Przemysław Czarnek spotkał się w niedzielę z mieszkańcami Lublina. Szef MEiN poruszył kwestię sytuacji w oświacie i wyliczał, jakie inwestycje zostały poczynione w tym obszarze. Podkreślił, że w ostatnich latach rząd przeznaczył m.in. 8 mld zł na fundusz modernizacji szkół oraz 11 mld zł na podwyżki dla nauczycieli. Zapowiedział też, że w planach są kolejne zmiany, które mają poskutkować zmniejszeniem siatki godzin dla uczniów oraz utworzeniem funduszu dla szkół specjalnych.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas spotkania z wyborcami w ramach trasy programowej PiS pod hasłem Przyszłość to Polska
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas spotkania z wyborcami w ramach trasy programowej PiS pod hasłem "Przyszłość to Polska"Foto: PAP/Bartłomiej Wójtowicz

W niedzielę odbyły się kolejne spotkania polityków Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem "Przyszłość to Polska". W Lublinie gościł Przemysław Czarnek.

Szef MEiN na wstępie przypomniał konwencję programową PiS z 2019 r. Wtedy w Lublinie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie funduszu modernizacji szkół, który miał opiewać na dwa miliardy zł.

- My w ciągu trzech lat nie przekazaliśmy dwóch miliardów złotych na rozbudowę i wyposażenie szkół. My przekazaliśmy ponad osiem miliardów. Na tym polega wiarygodność PiS. Trzeba otwierać oczy niedowiarkom - stwierdził minister.

- Mimo to nadal chcemy wypełniać nasz program państwa głosem oraz propozycjami, bo od zawsze tak robiliśmy i to zawsze się sprawdzało. Dlatego rozpoczęliśmy naszą trasę i będziemy ją kontynuować - dodał.

"Mamy najnowocześniejszą szkołę w Europie"

Przemysław Czarnek jako przykład inwestowania w infrastrukturę wymienił dostęp do sieci. - 100 procent szkół, tych najmniejszych i tych największych, jest podłączonych do szybkiego internetu. Wszystko po to, by wykorzystywać nowoczesność - powiedział.

Szef MEiN podkreślił, że szkoła musi łączyć zanurzenie w tradycji z nowymi technologiami. - Mamy najnowocześniejszą szkołę w Europie, bo inwestujemy w to duże pieniądze i inwestować będziemy - zapewnił.

Minister przypomniał, że od nowego roku szkolnego każdy uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej otrzyma laptop. To w skali kraju ponad 360 tysięcy sztuk. Komputery mają być wykorzystane do nauki i służyć uczniom przez kilka lat. Na program rząd przeznaczył miliard złotych.

Posłuchaj
00:31 12271160_1.mp3 Przemysław Czarnek: mamy w Polsce nowoczesną szkołę, przeniesioną w przyszłość, podłączoną do internetu (IAR)

Możliwe zmniejszenie siatki godzin dla uczniów

Przemysław Czarnek zaznaczył, że jego resort ma też dużo kolejnych pomysłów na poprawę sytuacji w oświacie. Jednym z nich jest zmniejszenie tygodniowej liczby zajęć lekcyjnych.

- Widzimy konieczność postawienia na relacje rówieśnicze, czyli na rekreację i ograniczanie siatki godzin - powiedział szef MEiN. Wyjaśnił, że już niedługo ogólna tygodniowa liczba godzin lekcyjnych może skurczyć się nawet o pięć.

- Chcemy, żeby było więcej czasu na wyjście do parku, spotkania czy zajęcia integracyjne. Trwają w tej sprawie konkretne rozmowy - wskazał.

Zobacz także:

Fundusz dla szkół specjalnych

Minister powiedział, że w planach jest też stworzenie specjalnego funduszu, który będzie wspierał szkoły specjalne w całym kraju. Przemysław Czarnek podkreślił, że opieka nad dziećmi z niepełnosprawnościami musi stać na najwyższym poziomie.

- Chcemy, jeśli tylko wojna na to pozwoli, a sytuacja na rynkach będzie się stabilizowała, stworzyć stały fundusz, który będzie wspomagał szkoły specjalne. Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami muszą wiedzieć, że jeżeli jest taka sytuacja, to mają możliwość odprowadzenia swoich dzieci do szkół pięknych, widnych i doposażonych. Taka jest rola państwa polskiego - stwierdził szef MEiN.

Posłuchaj
00:31 12271173_1.mp3 Przemysław Czarnek: chcemy uruchomić stały fundusz wsparcia dla szkół specjalnych

Wyższe płace i wcześniejsze emerytury

Przemysław Czarnek zapowiedział ponadto przywrócenie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

- Będzie coraz mniej dzieci w polskich szkołach, dlatego gotowy jest już i wypracowany ze związkami - w maju będzie ostateczny projekt - przywracania nauczycielskiego uprawnienia emerytalnego - powiedział minister, dodając, że będzie to uprawnienie, a nie tylko przywilej.

Podczas spotkania z mieszkańcami Lublina szef resortu edukacji mówił też, że przez ostatnich sześć lat wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli wzrosły o 76 proc.

- Tusk podnosił pensje w 2012, 2013, 2014 i 2015 roku o zero. A wiecie państwo, jak w tych latach rosła subwencja oświatowa? W 2014 roku nawet zmalała. My tylko w tym roku, w czasie wojny i pandemii podnieśliśmy subwencje z przeznaczeniem na podwyżki dla nauczycieli o ponad 11 miliardów złotych - podkreślił Przemysław Czarnek.

Zobacz także:

Szef MEiN Przemysław Czarnek podczas spotkania z mieszkańcami Lublina:

jp/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także