more_horiz
Wiadomości

Szef BBN: w piątek prezydent Duda wyda "Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych" na kolejne lata

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 23:24
"Prezydent Andrzej Duda w piątek na poligonie Orzysz wyda »Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych« na 2025-39" - poinformował na Twitterze szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
Szef BBN Jacek Siewiera: w nowym cyklu  armia rozwijać się będzie wielodomenowo
Szef BBN Jacek Siewiera: w nowym cyklu armia rozwijać się będzie wielodomenowoFoto: Shutterstock.com/DarSzach

"W nowym cyklu programowania armia rozwijać się będzie wielodomenowo z zaawansowanymi zdolnościami cyber i space oraz uwzględnieniem bezpieczeństwa żołnierza" - napisał Jacek Siewiera na Twitterze.

Kolejne wydanie "Głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych"

Ustawa o obronie ojczyzny precyzuje, że prezydent, jako zwierzchnik Sił Zbrojnych, określa w drodze postanowienia, na wniosek ministra obrony, główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa.

Dokument jest aktualizowany i wydawany co cztery lata. Ostatnio doszło do tego w 2019 roku. Tegoroczne wydanie GKR rozpocznie cykl programowania rozwoju armii w 15-letniej perspektywie. Projekt jest w tej chwili w opracowywany we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i BBN, będzie miał jednak charakter niejawny.

Dokument wskaże na priorytety dot. rozwoju armii

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podaje, że w GKR określone zostaną wymagania dotyczące podnoszenia zdolności Sił Zbrojnych RP we wszystkich domenach operacyjnych - lądowej, powietrznej, morskiej, cybernetycznej i kosmicznej. W dokumencie zostaną określą priorytety w zakresie: dowodzenia, rozpoznania, rażenia, przetrwania i ochrony wojsk, zabezpieczenia logistycznego, organizacji, uzupełnień i mobilizacji, szkolenia oraz rozwijania zdolności WOT do wsparcia wojsk operacyjnych.

Zapisy GKR zostaną następnie rozwinięte w opracowanych przez MON i przyjmowanych uchwałą rządu Szczegółowych kierunkach przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2025-2039.

Czytaj także:

ms/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także