"Całym sobą płacił za wolność". Abp Marek Jędraszewski o Janie Pawle II

- Jan Paweł II całym sobą płacił za wolność - mówił w niedzielę po południu w Wadowicach metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. - Płacił sobą za wolność Polski szczególnie, gdy przepełniała go świadomość, iż tak wielu jego rodaków nie chciało budować wolności kraju na zasadach Dekalogu - zaznaczył.

2023-04-02, 19:22

"Całym sobą płacił za wolność". Abp Marek Jędraszewski o Janie Pawle II
Abp Jędraszewski: Jan Paweł II całym sobą płacił za wolność. Foto: PAP/Art Service

Abp Jędraszewski wystąpił na początku wydarzenia "Nie zastąpi Ciebie nikt" - zorganizowanego przez Telewizję Polską i samorząd Wadowic w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II na wadowickim rynku. Nadano mu formułę koncertu pieśni i piosenek religijnych, związanych z papieżem, przetykanych odtwarzanymi chwilami i wystąpieniami papieża z Polski z całego jego pontyfikatu. Po koncercie zaplanowano mszę świętą w wadowickiej bazylice.

Metropolita krakowski przybliżył kluczowe aspekty dziedzictwa Jana Pawła II. Mówił też o jego ofierze, nawiązując do słów kard. Karola Wojtyły z jego poematu "Myśląc Ojczyzna…": "Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. (…) Całym sobą płacisz za wolność - więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc ciągle na nowo siebie posiadać".

- Nie tylko tak pisał i tak nauczał. Całym sobą nieustannie płacił za wolność – gdy głosił konieczność podporządkowywania jej obiektywnej prawdzie o wartościach, gdy domagał się prawa do życia dla nienarodzonych i ciężko chorych, gdy ukazywał piękno miłości kobiety i mężczyzny, gdy bronił małżeństwa i rodziny, gdy do nauczania społecznego Kościoła wprowadzał pojęcie solidarności, gdy zwłaszcza w okresie stanu wojennego upominał się o Polskę i jej prawo do w pełni suwerennego bytu - podkreślił abp Jędraszewski.

"Płacił za wolność"

- Całym sobą płacił za wolność - zarówno w dniu zamachu na jego życie 13 maja 1981 r., jak i w niedzielę 29 maja 1994 r., kiedy podczas modlitwy Anioł Pański swoje cierpienia, związane z początkami choroby Parkinsona, ofiarował w intencji rodzin całego świata. Płacił sobą za wolność Polski, a szczególnie wtedy, gdy wielkim żalem przepełniała go świadomość, iż tak wielu jego rodaków nie chciało budować wolności swojego kraju na zasadach Dekalogu - dodał hierarcha.

REKLAMA

- Stał się więc zarówno dla Polski, jak i całego świata sumieniem "wypalonym, jak cegła, w ogniu Ewangelii", gdyż w niej, w Ewangelii znajdował najwyższą prawdę o człowieku, jego godności i jego powołaniu do wieczności. Na wszystkich areopagach świata wzywał do otworzenia na oścież drzwi Chrystusowi, ponieważ wiedział: "Nie możemy godzić się na słabość" - zaznaczył abp Jędraszewski.

Zobacz także:

PAP,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej