Porozumienie między Polską a Ukrainą ws. tranzytu produktów rolno-spożywczych. Zobacz, co ustalono
Polska i Ukraina zawarły porozumienie dotyczące tranzytu przez nasz kraj produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Efektem rozmów są konkretne rozwiązania, które mają zapobiec pozostawaniu w naszym kraju towarów z Ukrainy.
2023-04-18, 19:25
- Transporty tranzytowe będą konwojowane przez Polskę przez służby
- Zostanie wprowadzony mechanizm SENT, który będzie pomagał w nadzorowaniu transportów
- Każdy przewóz będzie posiadał elektroniczną plombę z GPS i systemami nadzoru
Podczas spotkania w Warszawie członkowie rządów Polski i Ukrainy osiągnęli porozumienie dotyczące przewozu towarów rolno-spożywczych przez nasz kraj. Ministrowie ustalili sposoby zabezpieczenia przewozów.
Konwój przez służby
Pierwszym ustaleniem jest to, że każdy transport będzie konwojowany przez pewien czas m.in. przez służbę celno-skarbową. Nie będzie możliwa zmiana deklaracji tranzytu ustalonego na granicy. Oznacza to, że transport dotrze do pierwotnego celu. Dotychczas zdarzało się, że w czasie podróży zmieniano jej cel i wówczas towar mógł zostać oclony i wprowadzony do obrotu.
Nowe zapisy, które znajdą się w rozporządzeniu ministra rozwoju i technologii, uniemożliwią takie działanie.
Mechanizm SENT
Drugim ustaleniem jest wprowadzenie mechanizmu SENT. To sposób znany z walki z mafiami paliwowymi - System Elektronicznego Nadzoru Transportu. Każdy z przewozów będzie z jego pomocą dokładnie śledzony, nawet po zakończeniu konwoju przez służby.
REKLAMA
Waldemar Buda podkreślił, że jest to jedno z podstawowych założeń, które umożliwią transport towarów przez nasz kraj.
Elektroniczna plomba
Na granicy każdy transport otrzyma również elektroniczną plombę. Będzie ona zabezpieczała przewożony ładunek. Dodatkowo każda z nich wyposażona będzie w system GPS i inne zabezpieczenia, które ograniczą do minimum możliwość pozostawienia towaru w Polsce.
Wznowienie tranzytu przez nasz kraj nastąpi w piątek o północy. Do tego czasu odpowiednie ministerstwa wydadzą rozporządzenia, które wprowadzą ustalenia między Polską a Ukrainą w życie.
Polska strona poinformowała dodatkowo, że zabiega o to, aby te rozwiązania zostały wprowadzone w Unii Europejskiej. Utrzymany zostaje zakaz ściągania produktów rolno-spożywczych z Ukrainy do Polski. Transporty tranzytowe z Ukrainy będą mogły być kierowane do czterech polskich portów i do innego kraju europejskiego.
REKLAMA
- Zakaz importu zboża z Ukrainy. Fogiel o tym, kiedy zostanie przedstawiona propozycja legislacyjna
- Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Minister rolnictwa: będą kolejne transze środków na skup zboża
dz
REKLAMA