"Skandaliczna i niegodna naukowca". Prezes IPN w liście do TVN o wypowiedzi prof. Engelking

Karol Nawrocki skierował do właściciela telewizji TVN list, w którym zwraca uwagę na skandaliczne przekłamania i manipulacje w wywiadzie, jaki Monika Olejnik przeprowadziła w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim z prof. Barbarą Engelking.

2023-04-21, 17:37

"Skandaliczna i niegodna naukowca". Prezes IPN w liście do TVN o wypowiedzi prof. Engelking
Prezes IPN Karol Nawrocki stwierdził w liście, że "zamiast rzetelnej, opartej na badaniach naukowych analizie relacji polsko-żydowskich, wiele miejsca w rozmowie poświęcono niemal wyłącznie kwestii rzekomego braku życzliwej atmosfery ze strony polskiej".Foto: PAP/Piotr Nowak

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki w liście do prezes Warner Bros. Discovery Katarzyny Kieli sprzeciwia się narracji prezentowanej na antenie telewizji TVN24 18 kwietnia oraz dzień później, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"Kłamstwa w wywiadzie Moniki Olejnik"

Karol Nawrocki zwrócił uwagę na przekłamania i manipulacje, przeinaczanie faktów, a także kłamstwa, które pojawiły się w wywiadzie prowadzącej "Kropkę nad i" Moniki Olejnik z prof. Barbarą Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

W trakcie rozmowy, jak podkreślił w liście dr Karol Nawrocki, pojawiły się "skandaliczne i niegodne naukowca wypowiedzi".

"Rocznica żydowskiego zrywu posłużyła Barbarze Engelking za pretekst do dywagacji o stosunku Polaków do Żydów. W wywiadzie pominięto istotne elementy kształtujące obraz tych stosunków, tj. pomoc Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Armii Krajowej, walczącym w Powstaniu Żydom" - pisze prezes IPN.

REKLAMA

Polskie Państwo Podziemne ratowało Żydów

Karol Nawrocki wylicza, że AK nie tylko przekazywało powstańcom broń i materiały wybuchowe, ale także szkoliło Żydów.

"Szczególnie w pierwszych dniach Powstania oddziały AK podejmowały działania o charakterze sabotażowo-dywersyjnym. Ich celem było przerwanie niemieckiego kordonu i umożliwienie Żydom wyjścia z płonącego getta" - wymienia Karol Nawrocki.

"Zamiast rzetelnej, opartej na badaniach naukowych analizie relacji polsko-żydowskich, wiele miejsca w rozmowie poświęcono niemal wyłącznie kwestii rzekomego braku życzliwej atmosfery ze strony polskiej, niechęci Polaków do Żydów, likwidacji getta i szmalcownictwu" - informuje prezes IPN.

"Twierdzenia Barbary Engelking są haniebne; to policzek wymierzony ofiarom niemieckiej, zbrodniczej polityki eksterminacyjnej: Żydom i Polakom, a także ich Bliskim, do dzisiaj noszącym w sercach ciężar tamtej barbarzyńskiej rzeczywistości" - czytamy w liście Karola Nawrockiego do Katarzyny Kieli.

REKLAMA

Wywiad Moniki Olejnik z prof. Barbarą Engelking wyemitowany został 19 kwietnia w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dzień wcześniej Monika Olejnik mówiła z kolei o "obojętności Warszawy wobec krwawiącego powstania".

Czytaj także:

IAR/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej