Jarosław Kaczyński: armia dziś musi być odpowiednio liczna i odpowiednio uzbrojona
- Plan, który został zawarty w ustawie o obronie Ojczyzny, jest planem odnoszącym się nie tylko do sił zbrojnych, ale także do sytuacji naszego kraju - powiedział Jarosław Kaczyński. W Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie rozpoczęła się konferencja "Rok od ustawy o obronie Ojczyzny - Rok ważnych zmian".
2023-04-24, 12:30
Wydarzenie otworzyli szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak, wspólnie z Jarosławem Kaczyńskim, przewodniczącym Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.
Ustawa o obronie ojczyzny weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku. Zakłada ona między innymi zwiększenie budżetu na obronność, odtworzenie systemu rezerw, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i rozbudowę systemu szkolenia żołnierzy.
Decyzja o poważnym znaczeniu
- Rok temu (...) rzeczywiście zapadła decyzja o bardzo poważnym znaczeniu. Dokładnie mówiąc - został zrealizowany jej pierwszy etap. Bo ta decyzja w istocie odnosiła się do czegoś, co musi mieć wsparcie w prawie, musi być regulowane przez prawo, ale co dotyczy realiów - które mają znaczenie przede wszystkim, jeśli chodzi o obronę narodową, o naszą zdolność do odstraszania, a w ostateczności także zdolność do odparcia ataku - powiedział Jarosław Kaczyński.
Pozycja i status
Jak dodał, chodzi także o "pozycję i status naszego państwa".
- Status to jest coś innego niż pozycja; pozycja się zmienia, natomiast status to jest coś stałego. Chodzi o status liczącego się, poważanego i podmiotowego, suwerennego państwa. Silna armia jest zarówno oznaką, jak i gwarancją uzyskania tego wszystkiego - zauważył lider PiS.
REKLAMA
Posłuchaj
- Dlatego ten plan, który został zawarty w ustawie o obronie ojczyzny, jest planem odnoszącym się nie tylko do sił zbrojnych. Jest planem odnoszącym się do sytuacji naszego kraju, naszej ojczyzny, tego wszystkiego, co będzie określało jej los, w czasach niepewnych, nowych. Musimy być przygotowani na każdą ewentualność - zaznaczył Kaczyński.
Zwycięska armia
Dodał, że wojna na Ukrainie wskazuje, że "armia musi być dzisiaj armią odpowiednio liczną, a jednocześnie odpowiednio uzbrojoną".
REKLAMA
- W różnych aspektach, zarówno jeśli chodzi o zdolności ogniowe, zdolności odparcia ataku powietrznego, jak i - to dzisiaj na froncie ukraińskim jest szczególnie ważne - zdolności ofensywne - podkreślił.
Posłuchaj
- My musimy doprowadzić do stanu, w którym Wojsko Polskie będzie miało wszystkie te zdolności w pełni: będzie w stanie się bronić, kontratakować - bo przecież nie chcemy nikogo pierwsi zaatakować - będzie w stanie zrealizować to wszystko, co związane z działaniami, które w ostatecznym rozrachunku prowadzą do zwycięstwa w wojnie. Musimy budować zwycięską armię - oświadczył prezes PiS.
Niebezpieczny kompromis
Prezes PiS zastrzegł, że dziś nie wiemy, jak może się zakończyć wojna na Ukrainie.
REKLAMA
- Są przesłanki, że ona może się zakończyć pewnym kompromisem, a nie rozstrzygnięciem ostatecznym, a to niestety będzie oznaczało, że nowe niebezpieczeństwa mogą przyjść niedługo. My nie życzymy sobie takiego rozwiązania - powiedział Kaczyński.
- My w pełni popieramy Ukraińców w ich żądaniu, by całe ich terytorium zostało uwolnione, ale nie wszystko od nas zależy - dodał.
Posłuchaj
REKLAMA
Liczy się czas
Według niego, "stan gotowości musi być uzyskany szybko i wojsko jest tu podstawą".
- Macie, panie i panowie, prawo oczekiwać wsparcia ze strony wszystkich części aparatu państwowego, ale także ze strony co najmniej tej części społeczeństwa, która te motywacje, te emocje, emocje związane z patriotyzmem, przynależnością dla narodu polskiego, rzeczywiście przeżywa - mówił do zgromadzonych Kaczyński.
Dodał, że jest przekonany, iż "takich Polaków jest wystarczająco dużo, by nasza armia mogła zrealizować swoje plany".
Plan konferencji
Uczestnicy konferencji mają przeanalizować i podsumować przełomowe zmiany w sferze obronności i polskich Siłach Zbrojnych, po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny. Omówią m.in. takie tematy jak: zwiększenie finansowania polskich sił zbrojnych, usprawnienie rekrutacji, modernizacja techniczna i rola polskiego przemysłu obronnego w tym zakresie, rozwój jednostek Wojska Polskiego oraz cyberbezpieczeństwo.
Podczas konferencji przewidziano dwa panele: "Priorytety rozwoju Sił Zbrojnych RP" z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka i prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastiana Chwałka oraz "Nowe zdolności Sił Zbrojnych RP" z udziałem m.in. Wojciecha Skurkiewicza, wiceministra obrony narodowej.
REKLAMA
- Wydatki na armie krajów NATO. Przedstawiciel Polski przy Sojuszu: oczekujemy podniesienia poprzeczki
- Szef MON: wzmacniając armię realizujemy testament prezydenta Lecha Kaczyńskiego
IAR/PAP/fc
REKLAMA