Polscy spadochroniarze trenują z siłami NATO. Przeprowadzą desant na Gotlandię

- Spadochroniarze z 18. Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego, uczestniczący w Szwecji w ćwiczeniu Aurora 23, przeprowadzą desant na Gotlandię - poinformowała por. Malwina Jarosz, oficer prasowa 6. Brygady Powietrznodesantowej, w której skład wchodzi bielski batalion.

2023-04-30, 11:31

Polscy spadochroniarze trenują z siłami NATO. Przeprowadzą desant na Gotlandię
Spadochroniarze z Polski przeprowadzą desant na Gotlandię. To część ćwiczeń Aurora 23. Foto: 6 Brygada Powietrznodesantowa

 - Aurora 23 to największe od 25 lat ćwiczenie szwedzkich sił zbrojnych. Jest - wraz z polskim ćwiczeniem Anakonda i amerykańskim Defender - jednym z trzech dużych ćwiczeń składających się na Exercise Trifecta - "potrójne zwycięstwo", połączenie ćwiczeń na wschodniej flance NATO - przypomniała por. Malwina Jarosz.

W ćwiczeniu biorą udział wszystkie rodzaje szwedzkich sił zbrojnych, a także armie krajów partnerskich - łącznie blisko 26 tysięcy żołnierzy.

 - Celem jest sprawdzenie zdolności obronnych i potencjału bojowego Szwecji. Inicjatywa Exercise Trifecta to także wsparcie inicjatywy przystąpienia Szwecji do NATO - zaznaczyła.

Polskę będzie reprezentować 120 spadochroniarzy

- W ćwiczeniu Aurora 23 biorą udział spadochroniarze z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego wchodzącego w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej. Polskę będzie reprezentować 120 spadochroniarzy, którzy z żołnierzami brytyjskimi przeprowadzą operację powietrznodesantową na Gotlandii. Polscy żołnierze będą skakać z samolotów 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie - zapowiedziała por. Jarosz.

Jak dodała, udział polskich spadochroniarzy "ma na celu doskonalenie poziomu wyszkolenia do planowania i prowadzenia tego typu działań w ramach sojuszniczej operacji obronnej". - Polski batalion będzie też doskonalił organizację przemieszczenia na dużą odległość, desantowanie metodą spadochronową, a po wylądowaniu utworzenie przyczółka desantowego na zdobytym obszarze i rozwinięcie systemu obrony - typowe zadania 6. Brygady Powietrznodesantowej" - zaznaczyła. Desantowanie zaplanowano na 6-7 maja.

Do udziału w ćwiczeniu Polska zadeklarowała okręt transportowo-minowy, jednostki eskorty oraz przemieszczenie modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej.

REKLAMA

26 tysięcy żołnierzy ze Szwecji i 14 innych krajów

Ćwiczenie Aurora 23 rozpoczęło się 17 kwietnia. Bierze w nich udział 26 tysięcy żołnierzy ze Szwecji i 14 innych krajów, m. in. z Polski, Norwegii, Finlandii, Francji, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych.

- Scenariusz ćwiczeń zakłada, że Szwecja zostaje narażona na operacje wpływu i sabotaże, które przeradzają się w ataki wojskowe. Ćwiczenie Aurora 23 odgrywa ważną rolę we wzmacnianiu zdolności obronnych Szwecji - informował gen. bryg. Stefan Andersson, kierownik ćwiczenia, które potrwa do 11 maja.

W działania, w tym ćwiczone operacje obronne prowadzone w powietrzu, na ziemi i na morzu, zaangażowane są wszystkie rodzaje sił zbrojnych Szwecji. Manewry odbywają się przede wszystkim w południowej części kraju oraz na Gotlandii. Obok tej największej szwedzkiej wyspy przebiegają szlaki morskie do Sztokholmu, do portów fińskich, łotewskich i estońskich. Wyspa, zdemilitaryzowana po zakończeniu zimnej wojny, ponownie stała się miejscem stacjonowania wojsk po 2014 r., wobec rosnącego zagrożenia za strony Rosji.

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej