more_horiz

Rosyjski MiG-31 poderwany z Białorusi. Kpt. Badowski: to element wojny psychologicznej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 21:01
Na pewno Rosjanie, wysyłając samolot MiG-31, przenoszący rakiety "Kindżał", spowodowali wzmożenie w szeregach obrońców. To jest element wojny psychologicznej - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, b. oficer wojsk powietrzno-desantowych. Gość audycji komentował wydarzenia związane z wojną na Ukrainie
Mig-31 przenoszący pocisk hipersoniczny Kindżał
Mig-31 przenoszący pocisk hipersoniczny KindżałFoto: Shutterstock/Dianov Boris

W piątek rano na terytorium całej Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Jak informował portal "Ukraińska Prawda", z terytorium Białorusi wystartował rosyjski myśliwiec MiG-31, który może przenosić pociski hipersoniczne "Kindżał".

W Kijowie odbywał się tego dnia szczyt Unia Europejska-Ukraina. Był to pierwszy szczyt od czasu rosyjskiej napaści pod koniec lutego i pierwszy od momentu otrzymania przez Ukrainę statusu kandydata do Unii w czerwcu ubiegłego roku.

"To element wojny psychologicznej"

W Polskim Radiu 24 wydarzenia na Ukrainie komentował kpt. Tomasz Badowski, b. oficer wojsk powietrzno-desantowych. Gość audycji został zapytany, czy poderwanie MiG-a z terenu Białorusi może zwiastować nową ofensywę Rosji właśnie z obszaru tego państwa.

Jak stwierdził, jeden samolot raczej na to nie wskazuje. - Na pewno Rosjanie, wysyłając ten statek powietrzny, przenoszący taką a nie inną broń, spowodowali wzmożenie w szeregach obrońców. To jest element wojny psychologicznej - mówił kpt. Tomasz Badowski.

Gość audycji zauważył, że wykrycie przez Ukraińskie Siły Zbrojne poderwanie tego samolotu bardzo dobrze o nich świadczy. - Uważam, że jeden statek powietrzny nad terytorium tak potężnym, jak ukraińskie, to trudno, żeby dokonał - nawet z "Kindżałem" - jakichś poważnych uderzeń. Natomiast zmusił ludzi do reakcji, nie pozwolił żołnierzom czy cywilom wypocząć, zmusił ich, by zejść do schronów, do zajęcia stanowisk ogniowych do zwalczania celów powietrznych itp. Natomiast czy jest to zapowiedź ofensywy? Trudno mi powiedzieć - wyjaśnił kpt. Badowski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:40 PR24 2023_02_03-14-08-48_Badowski.mp3 Kpt. Tomasz Badowski o sytuacji na Ukrainie w 345. dniu rosyjskiej inwazji ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: kpt. Tomasz Badowski (b. oficer wojsk powietrzno-desantowych, spadochroniarz i uczestnik misji w Afganistanie i Iraku)
Data emisji: 03.02.2023
Godzina emisji: 14.08

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także