more_horiz
Wiadomości

Javeliny, pojazdy opancerzone i pociski do Himarsów. USA ogłosiły nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 19:13
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,175 miliardów dolarów.
USA ogłasza nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 mld dolarów
USA ogłasza nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 mld dolarówFoto: Mike Mareen/Shutterstock

- Dzisiejszy pakiet pomocy obejmuje krytyczne systemy obrony powietrznej, które pomogą Ukrainie chronić jej mieszkańców, a także pojazdy opancerzone i dodatkowy sprzęt, w tym systemy przeciwpancerne Javelin, amunicję artyleryjską i pociski do systemów HIMARS - powiedział rzecznik Pentagonu generał brygady Pat Ryder.

W skład nowego pakietu wejdzie 250 przeciwlotniczych pocisków rakietowych Javelin, amunicję do 155-mlimetrowej artylerii i 120-milimetrowych moździerzy, a także 190 ciężkich karabinów maszynowych z amunicją.

Ponadto na liście znalazły się dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe średniego zasięgu HAWK, cztery radary rozpoznania powietrznego, 20 radarów przeciwlotniczych, działa przeciwlotnicze i amunicja do nich.

Możliwa rosyjska ofensywa

ISW odnotowuje, że minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow mówił o możliwej rosyjskiej ofensywie na wschodzie lub południu Ukrainy. Wskazał przy tym, że liczba zmobilizowanych jest wyższa niż podawały władze rosyjskie. Po ogłoszeniu "częściowej mobilizacji" Kreml mówił o 300 tys. rezerwistów.

Ocenia się, że ok. połowy z tej liczby trafiło już na front. Reznikow ocenił, że ogółem mogło być zmobilizowanych ok. 500 tys. żołnierzy. Według ukraińskiego wywiadu obecnie na terytorium Ukrainy znajduje się w sumie 326 tys. rosyjskich żołnierzy.

Czytaj także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także