more_horiz
Wiadomości

Redukcja broni jądrowej. NATO wezwało Rosję do przestrzegania traktatu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 15:13
NATO wezwało Rosję do przestrzegania traktatu Nowy START o redukcji broni jądrowej. W opublikowanym oświadczeniu sojusznicy podkreślili, że traktat przyczynia się do stabilności międzynarodowej, ograniczając rosyjskie i amerykańskie strategiczne siły nuklearne.
Wyrzutnia rakiet Iskander
Wyrzutnia rakiet IskanderFoto: ID1974/ Shutterstock

- Z niepokojem odnotowujemy, że Rosja nie wypełniła prawnie wiążących zobowiązań wynikających z traktatu Nowy START - brzmi oświadczenie krajów członkowskich NATO.

Chodzi o odmowę Rosji dotyczącą przeprowadzenia przez Stany Zjednoczone inspekcji jej arsenału nuklearnego zgodnie z zapisami traktatowymi. Rosja nie wpuściła inspektorów od sierpnia ubiegłego roku. Sojusz Północnoatlantycki podkreślił, że to uniemożliwia Amerykanom odpowiednią weryfikację czy Moskwa przestrzega limitów broni strategicznych w ramach traktatu Nowy START.

Jego pełna realizacja - jak napisali sojusznicy - leży w interesie bezpieczeństwa narodowego wszystkich państw, w tym krajów członkowskich NATO. Traktat obowiązuje do 2026 roku. Ostatnie spotkanie inspekcji z Rosji i USA odbyło się dwa lata temu.

Posłuchaj
00:50 12181423_1.mp3 NATO wezwało Rosję do przestrzegania traktatu Nowy START o redukcji broni jądrowej (IAR)

Czytaj także:

IAR,pkur

Zobacz także

Zobacz także