Święto Narodowe Trzeciego Maja. Prezydent Duda: musimy budować Polskę silną i suwerenną

W środę na Placu Zamkowym w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. - Dziękuję wszystkim tym, którzy przez lata zabiegali o to, aby umocnić Polskę, przecież słabą, gdy wyszła zza żelaznej kurtyny w 1989 roku, gospodarczo biedniutką - powiedział prezydent.

2023-05-03, 12:43

Święto Narodowe Trzeciego Maja. Prezydent Duda: musimy budować Polskę silną i suwerenną
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie. Foto: PAP/Paweł Supernak

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda odniósł się do faktu, że Polska od 1989 roku jest państwem wolnym. - Co roku wielokrotnie - realizując z państwa wyboru urząd prezydenta Rzeczypospolitej - niemalże na kolanach dziękuję wszystkim tym, którzy przez pokolenia o tą wolną Polskę walczyli, także pokoleniu moich rodziców, ludzi Solidarności, dzięki którym odzyskaliśmy tę wolność, suwerenność, niepodległość w 1989 roku - powiedział prezydent.

- Dziękuję tym, którzy zabiegali o to, aby Polskę odnowić. Dziękuję tym, którzy reformowali naszą ojczyznę i dbali o to, aby była bezpieczna, odpowiedzialnie podejmowali decyzje i parli w kierunku NATO i Unii Europejskiej - wskazał.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mieliśmy wtedy konstytucję, która tak naprawdę ustanawiała w Polsce coś, co byśmy dziś nazwali monarchią konstytucyjną. Ale była to monarchia, w której król odpowiadał przed konstytucją - powiedział, nawiązując do 1791 roku.

Nowoczesny akt prawny

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że Konstytucja 3 maja jako nowoczesny akt prawny oddawała władze nad Rzeczpospolitą wszystkim obywatelom, co nie spodobało się naszym ówczesnym sąsiadom. Jak dodał, sąsiednie mocarstwa bały się demokratycznych zmian w naszym kraju i tego, że mogą się one rozpocząć także w ich państwach.

REKLAMA

- Dziękuję tym, którzy Polskę reformowali, zmieniali, usuwając pokłady tego złego, co zostało po latach zniewolenia, zależności, od wielkiego koszmaru ze wschodu, od Związku Sowieckiego, od ruskości, od ruskiego miru - podkreślił.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda w Święto Narodowe 3 Maja (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Podczas wystąpienia prezydent powiedział również, że "wierzy w to, że dobra przyszłość przed nami". - Mówię o tym, aby powiedzieć, że jest to kwestia odpowiedzialności - polskich władz, ale także i wszystkich pokoleń obecnych i kolejnych Rzeczypospolitej - za Polskę, za polskie sprawy - wskazał. - Tutaj może przetrwać i istnieć tylko państwo silne - zaznaczył.

Prezydent podkreślił także, że "państwo słabe będzie podległe, historia jednoznacznie to pokazuje". - Więc albo przychodzące kolejne pokolenia i kolejni politycy, prowadząc sprawy Rzeczpospolitej, będą budowali Rzeczpospolitą silną, niepodległą, rzeczywiście suwerenną, albo w istocie to nie będzie nasza Polska, albo będzie to Polska, gdzie są inni panowie - powiedział.

Oprócz pary prezydenckiej na uroczystość na Placu Zamkowym przybyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, szef MSZ Zbigniew Rau oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Obecni są także mieszkańcy Warszawy i turyści.

REKLAMA

Święto Narodowe Trzeciego Maja

W środę w Polsce jest obchodzone Narodowe Święto Trzeciego Maja, przypadające w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uchwalona 232 lata temu pierwsza polska ustawa zasadnicza była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, i pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Jej twórcy inspirowali się myślą polityczną i społeczną europejskiego oświecenia oraz konstytucją amerykańską z 1787 roku.

11 artykułów Ustawy Rządowej wprowadzało m.in. trójpodział władzy, monarchię dziedziczną oraz opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem, a także znosiło liberum veto. I choć ustawa zasadnicza przyjęta przez Sejm Czteroletni obowiązywała jedynie 14 miesięcy, była symbolem dążenia do odrodzenia narodowego przez cały okres zaborów.

Czytaj także:

IAR/PAP/ng/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej