"Podtrzymywała nadzieję na wolność Ojczyzny". Abp Stanisław Gądecki o Konstytucji 3 Maja

2023-05-03, 16:08

"Podtrzymywała nadzieję na wolność Ojczyzny". Abp Stanisław Gądecki o Konstytucji 3 Maja
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas mszy świętej, sprawowanej w ramach uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze w Częstochowie. Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Na jasnogórskich błoniach z udziałem polskich biskupów odbyły się główne uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w homilii odniósł się do znaczenia Konstytucji 3 Maja, beatyfikacji rodziny Ulmów oraz przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego.

Arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił, że dzięki przyjęciu Konstytucji 3 Maja Polacy odzyskali poczucie własnej wartości i szacunek dla swojego politycznego dziedzictwa.

"Prawdy nie da się zabić"

- W latach niewoli miała ona ogromne znaczenie dla kolejnych pokoleń naszych rodaków, bo przez długie lata rozbiorów podtrzymywała nadzieję na wolność Ojczyzny. Wszystkie nasze późniejsze konstytucje odwoływały się do owej Konstytucji Matki. Jej wagę dobrze rozumieli również nieprzyjaciele Polski, dlatego zakazywali jej świętowania - tak podczas rozbiorów, okupacji, jak i podczas okresu komunistycznego. Na szczęście prawdy nie da się zabić raz na zawsze - podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki.

Hierarcha przypomniał męczeńskie dzieje katolickiej rodziny Ulmów w czasie II wojny światowej. - Ulmowie stanęli przed dramatycznym wyborem - czy opowiedzieć się po stronie okrutnego prawa ustanowionego przez niemieckiego okupanta, które odmawiało Żydom prawa do życia, czy też stanąć w obronie prześladowanych. Mimo niebezpieczeństwa narażenia się na śmierć, jaka wtedy groziła w okupowanej Polsce za jakąkolwiek pomoc udzieloną Żydom, Ulmowie stanęli po stronie prześladowanych i ponieśli najsurowszą karę, jednak w perspektywie nadprzyrodzonej - okazali się zwycięzcami - podkreślił kapłan.

Odnosząc się do beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej, przewodniczący KEP zaznaczył, że jest to pierwszy przypadek, gdy Kościół beatyfikuje nie tylko małżonków, ale także ich dzieci, wśród nich jedno jeszcze nienarodzone. - Choć siódme dziecko nie zdążyło się jeszcze urodzić, ani też nie przyjęło sakramentu chrztu świętego, to jednak, zgodnie z nauką Kościoła, przyjęło chrzest krwi - powiedział. - Dla współczesnych rodzin Ulmowie mogą być przykładem wierności Bogu i stawania po stronie potrzebujących pomocy. W godzinie próby zdali egzamin w sposób niezwykle heroiczny. Ich życie i śmierć to dla nas potwierdzenie tego, że życie warto budować na najtrwalszym fundamencie, jakim jest Bóg - podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Pojednanie polsko-ukraińskie

Jak dodawał hierarcha, "osiemdziesiąta rocznica rzezi Polaków na Wołyniu przynagla nas do podjęcia niezwykle trudnego tematu przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego". - Ofiarami zbrodni i czystek etnicznych stały się wówczas dziesiątki tysięcy niewinnych osób - w tym kobiet, dzieci i starców, przede wszystkim Polaków, ale także Ukraińców oraz tych, którzy ratowali zagrożonych sąsiadów i krewnych. Ofiara ich życia wzywa nas do głębokiej refleksji, do gorliwej modlitwy o odpuszczenie, przebaczenie i pojednanie - tłumaczył przewodniczący KEP.

- Przebaczenie uprzedza pojednanie, stanowiąc konieczny warunek prawdziwej jedności oraz zgody między ludźmi - zauważył. Dodał, że przebaczenie ma charakter doświadczenia wewnętrznego. - Jest osobistą decyzją odpuszczenia "naszym winowajcom" wszystkich ich przewinień i grzechów popełnionych wobec nas. Dokonuje się ono w głębi serca i nie zależy od bliźniego. W pojednaniu natomiast konieczne jest zaangażowanie wszystkich stron uwikłanych w konflikt. Może ono być budowane dopiero na wymianie przebaczenia - zaznaczył arcybiskup Gądecki.

Ważne wydarzenia historyczne

Święto nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii: obrony Jasnej Góry przed Szwedami, ślubów króla Jana Kazimierza, uchwalenia Konstytucji 3 Maja i zawierzenia Polski Maryi, którego dokonał kardynał Stefan Wyszyński. W czasie Mszy Świętej odpustowej został ponowiony Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi.

Przed Mszą świętą otwarto wystawę plenerową poświęconą paulinowi ojcu Augustynowi Kordeckiemu. Ekspozycja umiejscowiona na Wałach w pobliżu jego pomnika ma przypominać o bohaterskim obrońcy Jasnej Góry. Na zakończenie Eucharystii przewodniczący KEP pobłogosławił obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który będzie peregrynował po Białorusi.

Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zakończą się Apelem Jasnogórskim (godz. 21.00) z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Posłuchaj

Pielgrzymi na Uroczystości Królowej Polski (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/nt

Polecane

Wróć do strony głównej