Budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Morawiecki: to jedna z najnowocześniejszych inwestycji medycznych

- To Centrum i cała Krajowa Sieć Onkologiczna ma służyć Polakom i będzie dobrym uzupełnieniem naszej propozycji dla Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy ws. budowy nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu.

2023-05-22, 13:39

Budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Morawiecki: to jedna z najnowocześniejszych inwestycji medycznych
Mateusz Morawiecki: szpital onkologiczny we Wrocławiu to jedna z najnowocześniejszych inwestycji medycznych w Europie. Foto: Twitter/PremierPL

Mateusz Morawiecki mówił, że zgodnie z zapewnieniami, jakie otrzymał, będzie to jedna z najnowocześniejszych inwestycji medycznych w Europie i wyraził przekonanie, że będzie ona dobrze służyła wszystkim potrzebującym.

- Przeznaczamy potężne środki na walkę o zdrowie Polaków. Przytoczę dwie liczby dla porównania. 75 mld zł to było finansowanie służby zdrowia w czasach, gdy przejmowaliśmy stery rządów. W tym roku to będzie ponad dwa razy więcej, ok. 160 mld zł - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

- Żadna inflacja, żaden wzrost gospodarczy nominalny nie sięgnął tego typu wzrostu wydatków na służbę zdrowia. To wyraźny dowód na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości traktuje sprawy służby zdrowia z najwyższą powagą i uwagą - dodał.

Środki na służbę zdrowia

Premier podkreślił, że rząd zwiększa nakłady na służbę zdrowia. - My, Polacy, poprzez znaczące podniesienie finansowania służby zdrowia i finansowanie takich projektów jak Dolnośląskie Centrum Onkologiczne (...), chcemy wygrać tę trudną wojnę z jednym z głównych cichych i głośnych zarazem zabójców w świecie, w szczególności w Polsce - powiedział Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Według niego budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu to projekt, gdzie spotka się nauka z medycyną, nauka ze służbą zdrowia. Tam - jak mówił - "najnowocześniejsze metody badawcze połączone ze sprzętem klasy światowej będą na pewno dobrze służyły Polakom".

- Będą służyły Polakom po to, by móc we właściwy sposób odpowiedzieć na tę cywilizacyjną chorobę - dodał Mateusz Morawiecki.

Krajowa Sieć Onkologiczna

Krajowa Sieć Onkologiczna ma usprawnić organizację procesu diagnostyki i terapii oraz poprawić wyniki leczenia nowotworów. Jest ona elementem Narodowej Strategii Onkologicznej.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 170 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory. W tym samym czasie sto tysięcy chorych umiera na raka.

REKLAMA

Czytaj także:

dz/PAP, IAR


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej