more_horiz
Wiadomości

Miliony na modernizację sanepidów. Minister Niedzielski: budujemy system, który będzie przygotowany na kolejne kryzysy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 11:24
- Dzisiaj przekazuję głównemu inspektorowi sanitarnemu Krzysztofowi Saczce czek na blisko 90 mln zł. Środki będą przeznaczone na doposażenie i modernizację sanepidów w Polsce na poziomie powiatowym - powiedział w niedzielę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Niedzielski: dzisiaj przekażę szefowi GIS czek na 90 mln zł na doposażenie sanepidów
Niedzielski: dzisiaj przekażę szefowi GIS czek na 90 mln zł na doposażenie sanepidówFoto: lublin.uw.gov.pl

Minister Zdrowia gościł w niedzielę na stadionie powiatowym w Pile, gdzie mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Mobilnej Strefy Zdrowia. Niedzielski powiedział, że celem jest wizyty jest również "budowa systemu opieki zdrowotnej, który jest przygotowany na kolejne kryzysy zdrowotne."

- W ramach funduszy unijnych, które są właśnie przeznaczone na budowę tej odporności systemów opieki zdrowotnej, dzisiaj będę chciał przekazać ministrowi (Krzysztofowi) Saczce, czyli szefowi Głównej Inspekcji Sanitarnej czek na blisko 90 mln zł, które to środki będą przeznaczone na doposażenie na modernizację sanepidów w Polsce na tym poziomie powiatowym - powiedział Niedzielski.

Posłuchaj
00:30 12379551_1.mp3 Minister Adam Niedzielski: prawie 90 mln zł trafi na modernizację sanepidów (IAR)

Dodał, że jest to kolejny krok jeśli chodzi o "ucywilizowanie sanepidów." - Niestety mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, że przy uderzeniu pandemii okazało się, że sanepidy nie są wystarczająco zinformatyzowane, nie mają odpowiedniej infrastruktury w postaci komputerów, laptopów, które mogły być wykorzystywane w terenie. W tej chwili ten proces, który został zainicjowany bardzo dynamicznie w roku 2020, ma kolejną odsłonę - zapewnił.

Szczepienia przeciw HPV. Minister zdrowia: rodzice zapisali już ponad 400 dzieci

Od soboty można rejestrować dziewczęta i chłopców w wieku 12 i 13 lat na bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą zapisać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii 989.

"Mimo weekendu mamy pierwszych zainteresowanych szczepieniami przeciw HPV. Od godziny 7.00 gabinety POZ wystawiły w swoich kalendarzach 2750 terminów szczepień. Rodzice zapisali już ponad 400 dzieci. Na infolinię 989 dzwoniło blisko 1,5 tys. osób, często po prostu po informację" - napisał na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (Human Papillomavirus, HPV) rozpoczną się 1 czerwca 2023 r., są dobrowolne. Szczepionki stosowane w powszechnym programie szczepień przeciw HPV to Cervarix oraz Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

Szczepienia w 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Dzieci, odpowiadające wiekowo tej grupie, które w dniu rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

Czytaj więcej:

Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

dn

Zobacz także

Zobacz także