more_horiz
Wiadomości

Świat może patrzeć z zazdrością. Polska liderem wzrostu PKB

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 09:30
Polska jest liderem pod względem tempa wzrostu PKB w ujęciu kwartał do kwartału - informuje portal 300gospodarka.pl po analizie danych OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). 
Polska liderem wzrostu PKB
Polska liderem wzrostu PKBFoto: shutterstock/APChanel

Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, polski produkt krajowy brutto w I kw. spadł o 0,3 proc. r/r w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. r/r w IV kw. 2022 r. Dane GUS pokazują jednak, że polska gospodarka rusza z kopyta, bo w porównaniu do IV kwartału 2022 r. PKB wzrósł o 3,8 proc. 

To oznacza, że pod względem przyrostu PKB polska gospodarka kwartał do kwartału osiągnęła lepszy wynik nawet niż Chiny (2,2 proc.). 

"Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce było znacznie powyżej średniej dla państw OECD (0,4 proc.) i Unii Europejskiej (0,2 proc.). Spośród krajów UE drugie miejsce zajęła Portugalia z wynikiem 1,6 proc. Trzecia Finlandia miała 1,1-procentowy wzrost gospodarczy w ciągu I kwartału" - zauważa 300gospodarka.pl

Jak tłumaczy branżowy portal, dobry wynik Polski to zasługa głównie dobrego wyniku w inwestycjach, który niwelował słabość konsumpcji prywatnej oraz salda wymiany z zagranicą - eksportu netto. 

W analizie zwrócono też uwagę, że kolejny raz udało się uniknąć tzw. technicznej recesji, czyli "dwóch kwartałów z rzędu, w których PKB spadał w porównaniu do kwartału wcześniej".

Czytaj także:

300gospodarka/fc

Zobacz także

Zobacz także