more_horiz
Wiadomości

"Noc, w którą opadły maski". Konferencja przypominająca obalenie rządu Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 14:52
Obalenie rządu Jana Olszewskiego było dramatem dla polskiego społeczeństwa, ponieważ Polska pozostała w rękach agentury - wskazują politycy Zjednoczonej Prawicy. Jak przypominają, że w wyniku "nocnej zmiany" budowanie struktur niepodległej Polski stało się bardzo utrudnione. 
Premier Jan Olszewski
Premier Jan OlszewskiFoto: PAP/Adam Urbanek

W przededniu rocznicy wotum nieufności dla rządu premiera Jana Olszewskiego w Sejmie odbyła konferencja poświęcona dorobkowi jego gabinetu. - Głównym zadaniem rządu Jana Olszewskiego było wyzwolenie kraju z gęstej sieci uzależnień od Związku Sowieckiego i jego spadkobiercy - powiedział wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. Sejm uchwalił wotum nieufności dla rządu Jana Olszewskiego. Bezpośrednią przyczyną stała się sprawa lustracji przeprowadzanej na mocy uchwały sejmowej przez Antoniego Macierewicza.

Podczas konferencji, w której udział wzięli m. in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska i członkowie rządu Jana Olszewskiego, wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, który był ministrem spraw wewnętrznych w latach 1991-1992 i ministrem obrony narodowej w latach 2015-2018, podkreślił, że "dzisiejsza [sobotnia - red.] rocznica ma szczególne znaczenie". - Ta formacja polityczna, którą stworzył rząd Jana Olszewskiego, do dzisiaj nie tylko działa, ale tworzy największą partię polityczną w Polsce, czyli Zjednoczoną Prawicę - dodał.

Wyzwolić kraj z moskiewskiej sieci

Antoni Macierewicz przypomniał również, że "głównym zadaniem rządu Jana Olszewskiego było wyzwolenie kraju z gęstej sieci politycznych, wojskowych, gospodarczych i personalnych uzależnień od Związku Sowieckiego i jego spadkobiercy - Federacji Rosyjskiej".

- To miało zapewnić Rzeczypospolitej Polskiej stałe podstawy bezpieczeństwa poprzez przyłączenie do NATO i zawarcie sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Ten rząd wskazywał także na odbudowę i umocnienie Ukrainy, Białorusi oraz państw bałtyckich, aby wraz Polską stworzyły dzisiejszą wschodnią flankę NATO - podkreślił.

Posłuchaj
00:30 macierewicz1.mp3 Antoni Macierewicz powiedział, że głównym celem rządu Jana Olszewskiego była walka z wpływami rosyjskimi/IAR

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w styczniu 1992 r. i szef Urzędu Ochrony Państwa od lutego do czerwca 1992 r. dr Piotr Naimski zaznaczył, że Jan Olszewski był premierem, który stworzył rząd wybrany w pierwszych prawdziwych wyborach jesienią 1991 r. - W swoim programie sięgnął do istoty rzeczy - postanowił złamać okrągłostołowe porozumienia i wyprowadzić Polskę do rzeczywistej niepodległości - przypomniał. - Polska na tej drodze wciąż jest - dodał.

Moment przełomowy - zaczęliśmy się cofać

Minister obrony narodowej w latach 1991-1992 Jan Parys wskazał, że "wiele osób uważa, że tamta noc sprzed 31 lat była momentem przełomowym i miała skutki dla dalszej polskiej historii". - 4 czerwca 1991 r. opadły maski - dodał.

- Ta nocna zmiana była dramatem dla polskiego społeczeństwa, ponieważ Polska pozostała w rękach agentury. Zaczęliśmy się cofać, iść zygzakiem. Nie dało się bowiem budować niepodległej Polski, kiedy w elicie władzy była rosyjska agentura - podkreślił.

Powiedział, że w swoim testamencie Jan Olszewski "pokazał, że nie należy żyć dla siebie. Nauczył nas, że mamy pracować dla Polski, bo to ona jest prawdziwym dobrem wspólnym".

Posłuchaj
00:29 macierewicz 2.mp3 Antoni Macierewicz dodał, że kontynuatorem działań rządu Jana Olszewskiego jest rząd Zjednoczonej Prawicy/IAR

Większość Polaków straciła wtedy nadzieję

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki zaznaczył, że osobiście nie znał premiera Jana Olszewskiego, zatem działalność rządu Jana Olszewskiego może "oceniać bez emocji". - Gdy przyglądam się temu, co wydarzyło się z nocy z 4 na 5 czerwca 19912 r., to jestem przekonany, że większość Polaków straciło wtedy nadzieję. Parafrazują znane słowa, 4 czerwca 1989 r. w Polsce nie skończył się komunizm - zaznaczył.

- Nadzieję na zmianę przyniósł październik 1991 r. i pierwsze wolne wybory. Wyłoniły one pierwszego premiera polskiej wolności - Jana Olszewskiego, który był świadom zagrożeń dla niepodległości Polski, a swoim życiorysem dawał rękojmię wykonania tych zadań - powiedział prezes IPN. - Stoi przed nami wielkie zobowiązanie. Nie możemy zapomnieć o rządzie premiera Jana Olszewskiego oraz o nocnej zmianie - zaznaczył.

Antykomunizm oraz prawda

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz podkreślił, że "w zasadzie to wszystko", co w życiu jako historyk robił i wciąż robi, "jest inspirowane imperatywem antykomunizmu oraz prawdy, który w życiu publicznym pojawił się za sprawą rządu Jana Olszewskiego".

Krzysztof Wyszkowski, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych i doradca premiera Jana Olszewskiego, zaznaczył, że "rząd Jana Olszewskiego był jednym z najważniejszych faktów w historii".

Czytaj także:

Zobacz także: Antoni Macierewicz w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także