more_horiz
Wiadomości

Święto Dziękczynienia w Warszawie. W centrum obchodów postać bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 15:37
W obchodach bierze udział kilkuset harcerzy z kilkunastu krajów świata, kapłani i członkowie zgromadzeń zakonnych, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wierni.
Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz
Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz NyczFoto: PAP/Leszek Szymański

Wprowadzenie relikwii błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego i Msza Święta w Świątyni Opatrzności Bożej są kulminacyjnym punktem obchodów 16. Święta Dziękczynienia, przypadającego w uroczystość Trójcy Świętej. W Eucharystii, której przewodzi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, uczestniczy kilkuset harcerzy z kilkunastu krajów świata, kapłani i członkowie zgromadzeń zakonnych, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wierni.

Postulator procesu beatyfikacyjnego Stefana Wincentego Frelichowskiego biskup Sławomir Oder powiedział w homilii, że błogosławiony propagował ideał abstynencji, działał na rzecz misji i miał serce wrażliwe na potrzeby chorych i ubogich. - Kiedy został aresztowany przez niemieckich najeźdźców w 1939 roku, obóz koncentracyjny stał się jego parafią, współwięźniowie jego parafianami, a jego serce przemienione miłością Bożą, nie tylko zajmowało się rzeczami Bożymi, ale potrafiło rozpoznać oblicze samego Boga, obecnego w potrzebujących i cierpiących współtowarzyszach niedoli - przypominał hierarcha.

Eucharystia była jego siłą

- Eucharystia była przestrzenią, w której ksiądz Wicek odczuwał cały żar miłości Boga i, poddając się Jego oddziaływaniu, stawał się nowym człowiekiem. Czuł się kochany, ale równocześnie czuł się uczestnikiem tejże miłości. To było jego siłą, to go uskrzydlało, to czyniło go radosnym, także w obozowej rzeczywistości - dodał w homilii hierarcha.Jan Paweł II beatyfikował księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego 7 czerwca 1999 roku w Toruniu. Dnia 22 lutego 2003 roku został ogłoszony patronem polskich harcerzy. Podczas Święta Dziękczynienia została odsłonięta i poświęcona 8,5 metrowa rzeźba Zmartwychwstałego Chrystusa, która będzie głównym elementem ściany ołtarzowej świątyni.

Obchody Święta Dziękczynienia zwieńczy wieczorem oratorium ku czci założyciela księży marianów świętego Stanisława Papczyńskiego. Dzieło, które powstało z okazji 350. rocznicy założenia zgromadzenia, skomponował Paweł Bębenek, a w koncercie w formie Nieszporów weźmie udział ponad 120 artystów. Świętu towarzyszyć będzie również miasteczko dla rodzin z dziećmi.


Posłuchaj
00:35 oder.mp3 Biskup Sławomir Oder powiedział, że życie błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego napełnione było Bożym Miłosierdziem/IAR

 


Czytaj także:

IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także