"Kpina z prawa, antydemokratyczne wizje brukselskich elit". Beata Szydło o wyroku TSUE
Europoseł PiS Beata Szydło oceniła, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości to wyraz traktowania Polski jako państwa, na którym brukselskie elity próbują testować swoje antydemokratyczne wizje.
2023-06-05, 19:29
- Wyrok TSUE to kpina z europejskiego prawa i wyraz traktowania Polski jako państwa, na którym brukselskie elity próbują testować swoje antydemokratyczne wizje. Ich ostatecznym celem jest stworzenie europejskiej federacji w miejsce unii państw narodowych - oceniła eurodeputowana PiS Beata Szydło.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo UE. Europejski Trybunał tym samym uwzględnił skargę Komisji Europejskiej, wniesioną w kwietniu 2021 r. KE zarzucała Polsce, że nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o SN i niektórych innych ustaw z 2019 roku naruszają prawo UE.
Antydemokratyczne wizje Brukseli
Wyrok TSUE skomentowała na Twitterze była premier eurodeputowana PiS Beata Szydło. "Wymiar sprawiedliwości wg Traktatów pozostaje suwerenną kompetencją państw narodowych, ale TSUE się tym nie przejmuje i kolejny raz wydał wyrok w sprawie, którą w ogóle nie powinien się zajmować" - napisała b. premier.
"To kpina z europejskiego prawa i wyraz traktowania Polski jako państwa, na którym brukselskie elity próbują testować swoje antydemokratyczne wizje, których ostatecznym celem jest stworzenie europejskiej federacji w miejsce unii państw narodowych" - podkreśliła.
REKLAMA
Reforma narusza prawo UE?
Zdaniem TSUE uchwalone przez polskiego ustawodawcę przepisy "są niezgodne z gwarancjami dostępu do niezawisłego i bezstronnego sądu, ustanowionego uprzednio na mocy ustawy; gwarancje te oznaczają bowiem, że w niektórych okolicznościach sądy krajowe są zobowiązane zbadać, czy one same lub wchodzący w ich skład sędziowie albo też inni sędziowie, lub sądy spełniają wymogi przewidziane w prawie Unii".
Trybunał orzekł również, że powierzenie "pojedynczemu i jedynemu organowi krajowemu (Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego) właściwości do weryfikacji poszanowania zasadniczych wymogów, dotyczących skutecznej ochrony sądowej, narusza prawo Unii".
- Frankowicze czekają na wyrok TSUE. Szef KNF zabiera głos
- KE zaakceptowała pomoc dla rolników. Wsparcie przy spłacie oprocentowania pożyczek
REKLAMA
Zobacz: Beata Szydło w Polskim Radiu 24
PAP/IAR/łs
REKLAMA