more_horiz
Gospodarka

KE zaakceptowała pomoc dla rolników. Wsparcie przy spłacie oprocentowania pożyczek

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 13:30
Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program pomocy publicznej o wartości około 346 mln euro (1,5 mld zł) mający na celu wsparcie producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram przejściowych i kryzysowych, dotyczących pomocy państwa, przyjętych przez Komisję w dniu 9 marca 2023 r.
KE pozwoliła na kolejne wsparcie dla rolników.
KE pozwoliła na kolejne wsparcie dla rolników.Foto: shutterstock/Scharfsinn

- Polski rząd konsekwentnie wspiera rolników ze środków krajowych, do uruchomienia większości z nich potrzebna jest jednak zgoda Komisji Europejskiej; dzisiejsza decyzja KE potwierdza zasadność pomocy i umożliwia jej realizację - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Konsekwentne wsparcie

Rzecznik rządu komentując tę informację zwrócił uwagę, że "polski rząd konsekwentnie wspiera rolników ze środków krajowych". "Do uruchomienia większości z nich potrzebna jest jednak zgoda Komisji Europejskiej. Dzisiejsza decyzja potwierdza zasadność pomocy i umożliwia jej realizację" - powiedział Müller.

- W trudnej sytuacji związanej z rosyjską agresją i zawirowaniami geopolitycznymi nie zostawiamy rolników bez pomocy - mówił Müller.

KE stwierdziła, że "program jest niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego".

Pomoc będzie polegać na wsparciu przy spłacie oprocentowania pożyczek.

"Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. W szczególności pomoc nie przekroczy 250 tys. euro na beneficjenta; oraz zostanie przyznana nie później niż dnia 31 grudnia 2023 r." - czytamy w komunikacie KE.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

REKLAMA