more_horiz
Gospodarka

Mniej ofert sprzedaży ziarna. Kupują głównie eksporterzy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 10:42
W ostatnich dniach ofert sprzedaży ziarna jest mniej - poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa. Jak zauważono, ziarno pszenicy i kukurydzy cały czas kupują eksporterzy.
Polski rząd pomoże rolnikom w sprawie zboża.
Polski rząd pomoże rolnikom w sprawie zboża.Foto: Shutterstock/Octa corp

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek newslettera Izby Zbożowo-Paszowej, na rynku zboża kupują jeszcze przetwórcy i firmy skupowe, ale po "ostatnim wysypie ziarna podmioty skupowe kupują wybiórczo bądź wstrzymały skup". Jednak biorąc pod uwagę atrakcyjne ceny - w opinii IZP - niektórzy przetwórcy kupują ziarno przewidując, że w okresie żniw rynkowa podaż zbóż może być mniejsza, a ceny - wyższe.

Mniej ofert sprzedaży

"W ostatnich dniach ofert sprzedaży ziarna jest już znacznie mniej. Wielu mniejszych rolników sprzedało bowiem zmagazynowane ziarno, podczas gdy największe gospodarstwa sprzedały część zbóż, za którą mogły dostać dopłaty, a resztę ziarna zapewne przeniosą na kolejny sezon" - stwierdzono.

Oceniono, że ziarno pszenicy i kukurydzy cały kupują eksporterzy, zarówno z dostawą do portów, jak i magazynów zlokalizowanych na terenie kraju.

Jak powiedział w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, ponad 50 proc. nadwyżki zbóż zostało skupione od rolników. Dodał, że "jeśli chodzi o eksport z Polski, także nie ma zatoru". Jedyny zator - wskazał minister - dotyczy małych polskich firm, które skupiły mokrą kukurydzę od polskiego rolnika i jej nie sprzedają.

Izba Zbożowo-Paszowa jest organizacją branżową funkcjonującą od 1997 roku. Do Izby należy ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami i surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

REKLAMA