Jak podkreślono, fałszywe treści pojawiające się w publicznym obiegu dotyczą też bieżących problemów, na przykład kwestii importu zboża z Ukrainy.
Dezinformacja ze strony konkurencji
Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski wskazywał, że za treści mogą odpowiadać przedstawiciele konkurencji naszych firm.
- Dezinformacja żywnościowa ma swój konkretny kształt. Tworzy się specjalną grupę docelową, w której sieje się przygotowany pod nią niepokój. Pamiętajmy, że bijemy kolejne rekordy, jeśli chodzi o zbyt naszej żywności nie tylko do krajów Unii Europejskiej, ale też to tzw. krajów trzecich - podkreślał.
Dalsza pomoc dla producentów zbóż
Minister rolnictwa Robert Telus zapowiadał, że w najbliższych dniach rolnicy mogą spodziewać się dalszych działań w sprawie pomocy dla producentów zbóż i tych zajmujących się innymi rodzajami produkcji rolnej.
- Jeśli chodzi o dopłaty za zboże sprzedawane między początkiem grudnia a połową kwietnia, kończymy zbierać wnioski i będziemy lada moment wypłacać środki. Tak samo w tym tygodniu najprawdopodobniej uruchomimy możliwość składania wniosków o dopłaty do zakupu nawozów. Mamy już potrzebną w tej sprawie notyfikację na pomoc od Komisji Europejskiej - tłumaczył szef resortu.
W Ministerstwie Rolnictwa zorganizowano spotkanie z przedstawicielami mediów dotyczące pojawiających się fake newsów z zakresu polityki żywnościowej. Jak podkreślano, nieprawdziwe informacje dotyczą najczęściej ataków na przemysł przetwórstwa mięsnego i kryzysu na rynku zbóż.
00:18 IAR/Fedusio: Minister rolnictwa Robert Telus mówi, że w najbliższych dniach rolnicy mogą spodziewać się dalszych działań w sprawie pomocy dla producen Minister rolnictwa Robert Telus mówi, że w najbliższych dniach rolnicy mogą spodziewać się dalszych działań w sprawie pomocy dla producentów zbóż (IAR)
Czytaj także:
IAR/PAP/PR24.pl/mk