more_horiz
Gospodarka

Ułatwienia przy budowie silosów zbożowych. Jakie są nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 11:34
W sobotę wchodzi w życie ustawa ułatwiająca m.in. budowę silosów zbożowych. Nowe przepisy odnoszą się również do pożyczek dla rolników m.in. na zakup nawozów i środków ochrony. Chodzi o nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Budowa silosów zbożowych będzie pozbawiona zbędnych formalności
Budowa silosów zbożowych będzie pozbawiona zbędnych formalnościFoto: Deyana Stefanova Robova/Shutterstock

Zgodnie z nowelą ustawy Prawo budowlane, budowa naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m sześc. i wysokości nie większej niż 15 m, nie będzie wymagała pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia takiej budowy.

Taka sama procedura dotyczyć będzie: jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

W tym przypadku będzie jednak obowiązek dołączenia dokumentacji technicznej zawierającej rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe. Inwestycje te zostaną objęte obowiązkiem zgłoszenia budowy.

Nie będzie też potrzebne pozwolenie na budowę ani zgłoszenie budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Nowe przepisy przewidują ponadto, że 445 mln zł nadwyżki środków finansowych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie zostanie wpłaconych do budżetu państwa w 2023 r., a przeznaczone na realizację zadań dot. udzielenia pożyczek na zakup środków do produkcji rolnej, w tym nawozów i środków ochrony roślin lub na skup, przechowywanie lub przetwarzanie produktów rolnych.

PR24/PAP/sw

REKLAMA