Minimum formalności przy budowie silosów zbożowych. Ustawa z podpisem prezydenta

2023-05-19, 14:56

Minimum formalności przy budowie silosów zbożowych. Ustawa z podpisem prezydenta
Budowa silosów zbożowych będzie pozbawiona zbędnych formalności. Foto: Deyana Stefanova Robova/Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ułatwi budowę m.in. silosów zbożowych - przekazała Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy odnoszą się również do pożyczek m.in. nawozów i środków ochrony roślin dla rolników.

Przepisy nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym wprowadza uproszczenia administracyjne, które mają ułatwić proces inwestycyjno-budowlany na terenie gospodarstw rolnych.

Budowa naziemnych silosów

Kancelaria tłumaczy, że zgodnie z nowelą budowa naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m sześc. i wysokości nie większej niż 15 m, nie będzie wymagała pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia takiej budowy.

Taka sama procedura dotyczyć będzie: jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m kw, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane; obiektów budowlanych służących do przechowywania zboża, o maksymalnej pojemności 500 t, usytuowanych w całości w granicach administracyjnych portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich; jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Czytaj także:

Dodano, że ustawa zakłada również, aby do zgłoszenia budowy m.in. silosów zbożowych, zamiast projektu budowlanego była dołączana dokumentacja techniczna, zawierająca rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe.

Nowe przepisy przewidują ponadto, że 445 mln zł nadwyżki środków finansowych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie zostanie wpłaconych do budżetu państwa w 2023 r., a przeznaczone na realizację zadań dot. udzielenia pożyczek na zakup środków do produkcji rolnej, w tym nawozów i środków ochrony roślin lub na skup, przechowywanie lub przetwarzanie produktów rolnych.


PAP/IAR/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej