Prezydent Duda podczas spotkania B9: siła wschodniej flanki NATO musi być jednym z priorytetów Sojuszu
Sytuacja na Ukrainie, działania białoruskiego reżimu Łukaszenki, ataki hybrydowe na polskie granice, czy też decyzja o rozmieszczeniu rosyjskiej broni jądrowej na terenie Białorusi - to najważniejsze zagrożenia dla wschodniej flanki NATO na jakie wskazał prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki.
2023-06-06, 12:25
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że konieczne jest dołożenie wszelkich starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz Ukrainy było wysoko na agendzie politycznej wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent wziął udział w sesji inauguracyjnej szczytu państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, który odbywa się w stolicy Słowacji, Bratysławie.
- Nie ulega wątpliwości, że jako państwa wschodniej flanki NATO jesteśmy bezpośrednio dotknięci sytuacją na Ukrainie i bestialską agresją wywołaną przez Rosję. Zagrażają nam także działania białoruskiego reżimu Łukaszenki - ataki hybrydowe na nasze granice, wykorzystanie białoruskich baz do ataków na Ukrainę, czy decyzja o rozmieszczeniu rosyjskiej broni jądrowej na terenie Białorusi - zwracał uwagę prezydent Andrzej Duda.
Jak dodał, są to wyzwania, z którymi trzeba sobie radzić wspólnie, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz Ukrainy pozostawały wysoko na agendzie politycznej wszystkich członków Sojuszu.
Jasna perspektywa dla członkostwa Ukrainy
Zwracał przy tym uwagę na konieczność konsekwentnego wzmacniania potencjału obronnego NATO. Prezydent nawiązał też do zbliżającego się szczytu Sojuszu w Wilnie.
REKLAMA
- Podkreślę jeszcze raz, że naszym wspólnym priorytetem musi być wzmocnienie naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych obywateli. Musimy także określić jasną perspektywę członkostwa Ukrainy w Sojuszu - zaznaczył.
Szczyt w Bratysławie jest ósmym spotkaniem prezydentów w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Format ten powstał z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii - Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa - w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję, a jego oficjalna inauguracja miała miejsce w listopadzie 2015 roku w Bukareszcie. Oprócz Polski i Rumunii format B9 tworzą Słowacja, Czechy, Węgry, Bułgaria, Litwa, Łotwa i Estonia.
Posłuchaj
- Niespokojna noc w Kijowie. Obrona powietrzna zestrzeliła nad miastem ponad 20 rakiet
- Po spotkaniu premier Danii z prezydentem USA. Frederiksen ucięła spekulacje o swej nowej roli w NATO
PAP/łs
REKLAMA
REKLAMA