more_horiz
Wiadomości

Po spotkaniu premier Danii z prezydentem USA. Frederiksen ucięła spekulacje o swej nowej roli w NATO

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 00:22
Wsparcie dla Kijowa i wojna na Ukrainie były głównymi tematami rozmowy liderów Danii i USA - premier Mette Frederiksen i prezydenta Joe Bidena w Waszyngtonie - poinformował w komunikacie Biały Dom. Szefowa duńskiego rządu nie potwierdziła spekulacji, że ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO po zakończeniu kadencji Jensa Stoltenberga.
Podczas spotkania Mette Frederiksen z Joe Bidenem nie było mowy o zastąpieniu Jensa Stoltenberga - oświadczył Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby
Podczas spotkania Mette Frederiksen z Joe Bidenem nie było mowy o zastąpieniu Jensa Stoltenberga - oświadczył Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John KirbyFoto: PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Podczas spotkania zarówno Biden, jak i Frederiksen zwrócili uwagę na bliską współpracę obu państw w sprawie Ukrainy. Dania jest jednym z czołowych europejskich państw wspierających Kijów uzbrojeniem i stanęła na czele europejskiej koalicji szkolenia ukraińskich pilotów na F-16.

- Chciałabym podziękować panu za przywództwo. Mieć prezydenta USA, który jest zaangażowany na rzecz Sojuszu Transatlantyckiego, to dla Unii Europejskiej niezwykle ważne - powiedziała duńska premier na początku spotkania.

Joe Biden, pytany przez dziennikarzy o to, czy wierzy w sukces ukraińskiej kontrofensywy, podniósł skrzyżowane palce.

Nie było rozmów o roli w NATO

Wizyta Frederiksen - jej pierwsze dwustronne spotkanie z Bidenem - zrodziła spekulacje, że szefowa rządu w Kopenhadze rozważana jest jako potencjalna kandydatka do zastąpienia Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zaprzeczył, by był to temat rozmów w Białym Domu.

Sama duńska polityk odmówiła spekulacji na ten temat. Kiedy została zapytana po spotkaniu przez dziennikarzy z Danii, czy odmówiłaby stanowiska, gdyby jej je zaproponowano, odpowiedziała, że nie jest kandydatką i rozmowa z Bidenem tego nie zmieniła. Dodała, że poczytuje spekulacje na ten temat za wyraz uznania.

Nic o Ukrainie bez Ukrainy

Odnosząc się do pytania o misję pokojową Watykanu, Frederiksen stwierdziła, że choć "wszyscy są bardzo zainteresowani pokojem, to do tanga trzeba dwojga", zaś Rosja wciąż nie okazuje takiej chęci.
- Nikt z nas w Sojuszu nie chce robić niczego bez Ukrainy - dodała.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Ambasador USA przy NATO dla Polskiego Radia: Polacy mogą i powinni czuć się bezpiecznie:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także