Wyrok TSUE ws. polskiego wymiaru sprawiedliwości. Müller: UE musi zrozumieć, że nie jest superpaństwem
- Kwestia regulowania organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją krajów członkowskich. UE musi wreszcie zrozumieć, że nie jest superpaństwem, tylko jest związkiem państw, które są niezależne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w Polsat News, pytany o wyrok TSUE.
2023-06-07, 10:07
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo UE. Tym samym Trybunał uwzględnił skargę Komisji Europejskiej wniesioną w kwietniu 2021 r. KE zarzucała Polsce, że nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw z 2019 r. naruszają prawo unijne.
W ogłoszonym w poniedziałek wyroku TSUE podkreślił, że kontrola przestrzegania przez państwo członkowskie wartości i zasad takich jak państwo prawne, skuteczna ochrona sądowa i niezależność sądownictwa należy w pełni do kompetencji Trybunału. Potwierdził też swoją wcześniejszą ocenę, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogu niezawisłości i bezstronności.
"UE musi wreszcie zrozumieć, że nie jest superpaństwem"
Müller pytany, jak rząd odniesie się do wyroku, zwrócił uwagę, że stan prawny od momentu, w którym rozpoczynała się ta sprawa, znacząco się zmienił. - Już część z tych rzeczy jest po prostu zaadresowana w odpowiedni sposób; dokonano zmian w ustawach, które powodują, że - naszym zdaniem - w większości te kwestie są wypełnione - podkreślił.
- Oczywiście, będziemy rozmawiać z KE i przedstawiać te argumenty - dodał. Müller podkreślił jednocześnie, że kwestia regulowania organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją krajów członkowskich. - I UE musi wreszcie to zrozumieć, że nie jest superpaństwem, tylko jest związkiem państw, które są niezależne - powiedział rzecznik rządu.
REKLAMA
Zobacz także:
dn/PAP/IAR
REKLAMA