more_horiz
Wiadomości

Porozumienie rządu i NSZZ "Solidarność". Prezes PiS: droga do emerytur stażowych jest otwarta

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 14:25
- Nigdy nie było dwóch "Solidarności". Dziś to ten sam związek co w latach 80. który w czasach swojej świetności liczył 10 milionów członków - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości, w czasie uroczystego podpisania porozumienia pomiędzy rządem a NSZZ "Solidarność". 
Uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy rządem a NSZZ Solidarność
Uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy rządem a NSZZ "Solidarność"Foto: Twitter/Piotr Muller

Szef PiS podkreślił, że porozumienie, które wypracował rząd z "Solidarnością" będzie służyło wszystkim osobom zatrudnionym w administracji państwowej. - Polska stoi przed wielką szansą, a Państwo jesteście jej ważną częścią - mówił.

To nawiązanie do słynnych 21 punktów

- Rozmowy strony rządowej z NSZZ "Solidarność" przyniosły efekt, który nawiązuje do pamiętnych wydarzeń z sierpnia 1980 roku, bo otwarta została droga do tego, co zapisano wśród tamtych 21 punktów, to znaczy do emerytur stażowych - oświadczył prezes PiS.

- To nie jest droga prosta, ale ona została otwarta, i chcę to jasno powiedzieć: to jest trudne, ale bardzo ważne dla polskich pracowników, dla Polski - dodał szef PiS.

Jak przypominał należy pamiętać, że "Solidarność" zgromadziła miliony Polaków. - Warto o tym pamiętać jesienią, ponieważ Polska ma dziś szansę na to, że dogonimy Zachód, że polskie rodziny będą żyły na wysokim poziomie. Ale jeżeli poprzedni system powróci, to rozwój zostanie zahamowany - my ten sposób sprawowania władzy odrzuciliśmy - zaznaczał.

Musimy być silni, bo za granicą jest wojna

Przemawiając w Hucie Stalowa Wola przypominał, że była jedną z twierdz "Solidarności". - Dziękuję, że mogę być tu dziś z Państwem w szczególnym momencie, gdzie udaje się rozwiązać trudne problemy. Rząd rozmawiał z "Solidarnością" i te rozmowy przyniosły efekt - wspominał.

Jarosław Kaczyński podkreślał znaczenie tego zakładu dla bezpieczeństwa kraju. - W obliczu trwającej na Ukrainie wojny ten zakład jest szczególnie ważny. Pamiętamy, że kiedyś liczył on 25 tys. ludzi, ale to były czasy socjalizmu. Ale z drugiej strony był też czas, że było to zaledwie 600 osób, a produkcja stała - mówił J. Kaczyński.


Posłuchaj
00:31 kaczynski.mp3 Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że porozumienie otworzyło drogę do wprowadzenia emerytur stażowych/IAR

 


Prezes PiS stwierdził, że Huta Stalowa Wola nadal będzie się rozwijać. - Gwarancję pracy będą mieli wszyscy, którzy pracują w Hucie. Będziemy rozszerzać produkcję zbrojeń, ponieważ musimy być silni - za naszą granicą jest wojna - podkreślał.

- 8 lat naszych rządów potwierdza, że możemy zajmować pierwsze miejsca w różnego rodzaju rankingach. Polska poradziła sobie z COVID, z sytuacją wojenną. Pomagamy Ukrainie i pokazujemy, że jesteśmy otwartym Narodem - podsumowywał prezes PiS.

Osiem zagadnień przełomowego porozumienia

Dokument ma obejmować osiem zagadnień, o których związkowcy rozmawiali z rządem. Dwa pierwsze dotyczą przedsiębiorstw energochłonnych i polityki energetycznej kraju. Kolejny punkt dotyczy podwyżek dla pracowników sfery budżetowej.

Porozumienie zakłada też dodatkowe pieniądze dla oświaty oraz domów pomocy społecznej. Dotyczy ono również ochrony przed zwolnieniem liderów związkowych.

W ramach sygnowanego dokumentu wycofane będzie też wygaszanie emerytur pomostowych.


Czytaj także:

PAP/IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także