more_horiz

Co z emeryturami stażowymi? Piotr Duda: potrzeba decyzji politycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 18:54
- Wraz z panem prezydentem zrobiliśmy wszystko, co do nas należy, co w naszej mocy. Projekt prezydencki dotyczący emerytur stażowych nie został dotąd skierowany do pierwszego czytania. Pierwsze czytanie projektu obywatelskiego obyło się ponad rok temu w grudniu. Nie ma w tej sprawie decyzji politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Pomysł emerytury stażowej to rozwiązanie zakładające możliwość dobrowolnego przejścia na emeryturę nie w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, ale w związku z przepracowaniem pewnej liczby lat. Ma to pozwalać na wcześniejsze uzyskanie uprawnień emerytalnych przez osoby, które wcześnie rozpoczęły swoją karierę zawodową.

Piotr Duda: emerytury stażowe to nie jedyny postulat Solidarności

W Polskim Radiu 24 pytany o ten pomysł był przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. W audycji przypomniano, że postulat emerytur stażowych jest jednym ze sztandarowych żądań związku zawodowego. Przewodniczący wyjaśnił, że projekt jest istotny, jednak nie jest to jedyne spośród wszystkich oczekiwań Solidarności, o których toczone są rozmowy ze stroną rządową.

- Tych postulatów takich równorzędnych jest bardzo dużo - podwyżki dla budżetówki, odmrożenie funduszu socjalnego - wymieniał Piotr Duda. Innym równie ważnym postulatem Solidarności, który - jak mówił przewodniczący - jest nadzieja, że uda się osiągnąć, to niewygaszanie emerytur pomostowych.

"Potrzeba decyzji politycznej"

Pytany o przyczyny, dla których emerytur stażowych nie udaje się wprowadzić, Piotr Duda stwierdził, że jest to kwestia decyzji politycznej. Warto przypomnieć, że do Sejmu trafiły dwa projekty dotyczące emerytury stażowej - projekt obywatelski firmowany przez Solidarność oraz projekt prezydencki. Pierwszy z nich swoje pierwsze czytanie miał ponad rok temu, drugi - nawet nie rozpoczął procesu legislacyjnego.

- Jako przewodniczący NSZZ "Solidarność" wraz z prezydentem Andrzejem Dudą wykonaliśmy wszystko to, co do nas należy, to, co możemy osiągnąć naszą mocą sprawczą - powiedział przewodniczący Solidarności. - Nasze dwa projekty powinny spotkać się na komisji sejmowej, bo projekt prezydencki nie do końca nam się podoba, jako związkowcom Solidarności, on jest za bardzo liberalny. (...) Skandalem dla mnie jest to, że projekt prezydencki nie znalazł jeszcze swojego miejsca i czasu na pierwsze czytanie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:11 [PR24]PR24 (mp3) 15 marzec 2023 16_33_33_Duda.mp3 Piotr Duda o emeryturach stażowych ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Piotr Duda (przewodniczący NSZZ "Solidarność")
Data emisji: 15.03.2023
Godzina emisji: 16.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także