more_horiz
Wiadomości

"Podejmiemy dialog na ten temat". Anna Moskwa rozmawiała z niemiecką minister ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 20:47
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że "minister środowiska Niemiec złożyła deklarację, że rozpozna temat Turowa i że w późniejszym terminie podejmiemy dialog na ten temat".
Minister Moskwa: podejmiemy dialog w sprawie Turowa
Minister Moskwa: podejmiemy dialog w sprawie TurowaFoto: Twitter/Anna Moskwa

- Ze swojej strony zadałam pytanie o temat, który dzisiaj interesuje całą Polskę, czyli o temat Turowa. Pani minister złożyła deklarację, że rozpozna temat i w późniejszym terminie podejmiemy dialog na ten temat - powiedziała w środę w Słubicach minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rozmowy z Niemcami

Anna Moskwa w środę spotkała się z minister środowiska RFN Steffi Lemke. - Wczoraj podano do publicznej wiadomości wyrok WSA w Warszawie, dotyczący wydłużenie koncesji dla kopalni w Turowie na wydobycie węgla brunatnego do roku 2044. Jedną ze stron tych postępowań - biorącą udział we wszystkich trwających obecnie postępowaniach, których jest 14 - jest niemieckie miasto Zittau - stwierdziła minister Moskwa.

Przypomniała, że dla Polski elektrownia w Turowie, która wykorzystuje węgiel brunatny z kopalni, jest jednym z "głównych ośrodków energetycznych", wytwarzających do 7 proc. produkcji po polskiej stronie. Poza tym zapewnia m.in. ciepłą wodę mieszkańcom tamtej okolicy.

- W tym obszarze funkcjonuje 1 kopalnia po polskiej stronie, po niemieckiej jest ich 7 a po czeskiej - 5. W naszym postępowaniu szanujemy prawo każdego państwa do wyboru miksu, dlatego jesteśmy zaniepokojeni postępowaniem niemieckiego miasta. Nie mamy innych postępowań, żebyśmy mieli taką aktywność niemieckiego miasta - stwierdziła Anna Moskwa.

Przypomniała, że miasto Zittau brało udział w postępowaniu odwoławczym, trwającym 2 lata i że podpisało porozumienie. - Będę wdzięczna za dobry dialog po niemieckiej stronie, żeby to się więcej nie zdarzyło - stwierdziła minister klimatu.

Czytaj również:

Zobacz także: „Czesi nie chcieli zdradzić, ile pompują wody z ujęcia". Jak wyglądały rozmowy ws. kopalni Turów?

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także