Polska członkiem Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ. MSZ: to ogromny sukces

Wybór do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ to ogromny sukces Polski - ocenił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jak podkreślił, Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju.

2023-06-09, 13:55

Polska członkiem Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ. MSZ: to ogromny sukces
Szef MSZ podziękował, przy okazji wyboru Polski do rady ONZ, ambasadorowi Krzysztofowi Szczerskiemu. Foto: Twitter.com

"Ogromny sukces Polski, która została wybrana do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ 2024-2026. Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju w trzech filarach: gospodarczym, społecznym i środowiskowym" - napisał szef MSZ w mediach społecznościowych.

Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że Hasłem członkostwa Polski w radzie ONZ będzie "Solidarny rozwój" i że za kandydaturą naszego kraju opowiedziało się 177 państw. "Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które swoim wieloletnim dyplomatycznym wysiłkiem doprowadziły do tego sukcesu" - napisał Zbigniew Rau.

Podziękował też ambasadorowi Polski przy ONZ Krzysztofowi Szczerskiemu oraz całem zespołowi polskiego przedstawiciela przy Organizacji.

Polska triada w ONZ

O tym, że Polska została wybrana do Rady, poinformował w czwartek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

REKLAMA

W komunikacie Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku podkreślono, że "Trzyletnie członkostwo w Radzie Gospodarczej i Społecznej dopełni cykl zasiadania Polski w trzech głównych radach ONZ (Rada Bezpieczeństwa 2018-2019, Rada Praw Człowieka 2020-2022, Rada Gospodarcza i Społeczna 2024-2026)".

Jeden z głównych organów ONZ

Rada Gospodarcza i Społeczna ((ECOSOC)jest jednym z głównych organów ONZ podlegającym Zgromadzeniu Ogólnemu. Ustanowiona została na mocy Karty Narodów Zjednoczonych w 1945 r. Odgrywa centralną rolę w koordynowaniu działalności ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju w oparciu o trzy filary: gospodarczy, społeczny i środowiskowy.

Posłuchaj

Krzysztof Szczerski o wyborze Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ: to świadczy o dużym znaczeniu Polski w świecie (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

ECOSOC składa się z 54 członków wybieranych na trzyletnią kadencję według reprezentacji geograficznej - Afryka ma 14 członków, Azja – 11, Europa Wschodnia – 6, Ameryka Łacińska i Karaiby – 10, Europa Zachodnia i inne kraje – 13. Każdego roku Zgromadzenie Ogólne odnawia trzecią część składu Rady. Polska po raz pierwszy zasiadała w Radzie w latach 1948-1953, a ostatni w latach 2008-2010.

Czytaj także:

[ZOBCZ TAKŻE] Wiceszef MSZ Marcin Przydacz gościem "Sygnałów dnia" w Programie 1 Polskiego Radia

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej