"Musielibyśmy kupować energię od Niemców". Soboń o możliwych skutkach zamknięcia kopalni Turów

- Zamknięcie kopalni w Turowie skończyłoby się katastrofą gospodarczą, energetyczną i środowiskową - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń. Jak zaznaczył, w takim przypadku Polska musiałaby "kupować energię od Niemców". 

2023-06-20, 09:58

"Musielibyśmy kupować energię od Niemców". Soboń o możliwych skutkach zamknięcia kopalni Turów
Kompleks Turów jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego . Foto: Shutterstock/canon_photographer

Gość Programu 1 Polskiego Radia mówił o skutkach, jakie według niego wywołałoby zastosowanie się do postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o wstrzymaniu wydobycia w tej kopalni węgla brunatnego.

- Oznaczałoby to likwidację tysięcy miejsc pracy, które doskonale tam funkcjonują, tworząc taki ekosystem związany z elektrownią, ale też z wydobyciem węgla i ze wszystkimi usługami wokół kopalni oraz elektrowni. Katastrofę środowiskową, bo takie niekontrolowane, nieprzygotowane zamknięcie odkrywki oznacza katastrofę, jeśli chodzi o wody gruntowe, o osuwanie się terenu, to byłaby rzeczywiście gigantyczna katastrofa ekologiczna - powiedział Artur Soboń.

"Musielibyśmy kupować energię od Niemców"

Wiceminister finansów dodał, że zamknięcie Turowa oznaczałoby też, że Polska musiałaby kupować energię od Niemców.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki i minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówili, że rząd nie zamierza zamknąć Turowa.

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 31 maja postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Skargę w tej sprawie złożyły niemieckie miasto Zittau, czeski i niemiecki oddział Greenpeace oraz Fundacja Frank Bold. Niemieccy i czescy ekolodzy sprzeciwiają się działalności kopalni. Twierdzą, że zagraża ona środowisku.

Czytaj także:

Posłuchaj

Artur Soboń o kopalni Turów (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

IAR/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej